30 Temmuz 2013

Bodrum’da sağlıklı yaşam rotaları, 2. Bölüm

YAZI: ÇİSEM ÇAKIR

Deli Meze

Bodrum da sağlıklı yemek dükkanı dendiğinde aklıma gelen ilk yer. Dışardan şirin gözüktüğü gibi, içeriye girdiğinizde sizi harika bir dükkan ve mezeler bekliyor. Önce alışveriş yapıp, sonra kısa bir mola verip harika mezelerden bir tabak yaptırıp hepsinin tek tek keyfine varıyorsunuz. Özellikle benim gibi zor bulunan şeylere meraklıysanız, burası tam yeri. Organik karabuğday (kavrulmamış! işlenmemiş!), değişik pekmezler (harnup, karadut, beyaz dut gibi), ve yine hiçbir yerde göremeyeceğiniz reçelleri burada görebilirsiniz; domates, mürver çiçeği, kivi, armut, ayva gibi. Ürünlerin %90 ı organik. Salçaları harika. Şarap, zeytinyağı çeşitleri de çok güzel. ‘Keşke heryerde böyle dükkanlar çoğunlukta olsa’ diye hayıflanıp istemeye istemeye dükkandan çıkıyorum.

 

Deli Meze Charcuterie & Cafe

Caferpaşa Cad. No: 45/B, Bodrum

0252 313 0562

 

Bodrum Ecofarm 

Ecofarm, Turgutreis tarafında yer alan, kahvaltının yanı sıra, organik çiftlik ürünleri almak için uğrayabileceğiniz yer. Kahvaltısı özenle seçilmiş, çiftlikten çıkan malzemelerle yapılıyor. Ekmeği özellikle Bodrum’da yediğim en iyi ekşi mayalı ekmek. Doğayla içiçe bir başka yer, tavuklar ve horozlar siz kahvaltınızı ederken yanınızda kaygısızca dolaşıyorlar. Yolunuz Turgutreis taraflarına düşerse mutlaka uğrayın.

 

 

Bodrum Ecofarm 

Gümüşlük Cad. No:111 Turgutreis Bodrum

0536 229 4674

 

 

Hayat Café & Bar Brasserie

Gümüşlük’te yer alan bir başka hazine. Mandalina bahçeleri içerisinde bir taş eve kurulan mekan, bu sene açıldı. Gazeteci Nevin Sungur ve kardeşleri tarafından işletiliyor. Hayat, önce beni harika dekorasyonuyla kendisine aşık etti, daha sonra da harika ev yapımı ürünleri, kendi bahçelerinde yetiştirdikleri sebze yemekleriyle, kendi pişirdikleri değişik ekmekleriyle. Mekanın harika renkleri size resmen renk terapisi yapıyor. Harika bir esintiye sahip, gün ortasında bile rahatlıkla yayılabilirsiniz. Gündüz ayrıca pilates, yoga ve bilimum aktivite de yapıyorlar.

Hayat Café & Bar Brasserie

Turgutreis Caddesi No:47, 48970 Gümüşlük / Bodrum

0252 394 4150 

 

 

Elani

Elani, bana göre Bodrum’un en güzel koylarından birinde yer alıyor. Yenilenen menüsüyle bu sene çok iddialı. Mekan derseniz, tasarım-rahatlık-fiyat açısından Bodrum’un en önde giden restaurantlarından biri. Mekanın inanılmaz rahatlatıcı ve ruhu dinlendirici bir tasarımı var, beyaz ve mavi kullanılan tek renkler, etrafını çevreleyen doğanın yeşili ve denizin turkuaz mavisiyle muhteşem uyum içinde. Menüde akdeniz tatları ağır basıyor. Amouse bouche’ların hepsi ayrı lezzetli, diğer gurme lezzetlerin yanısıra, sağlıklı & mutlu menüsüyle de dikkat çekiyor. Sağlığını düşünen insanları unutmamaları ayrıca takdir edilesi. Ayçekirdeği filizleriyle yapılan harika bir ‘Yeşermiş Salata’ları var, tavsiye ederim. Tatlı menüsü de çok yaratıcı. Şef Ali Akbalık harikalar yaratıyor.

 

 

Elani Beach Restaurant 

Gardens of Babylon Well Being Resort Kadıkalesi mevkii Gümüşlük 

Bodrum 

0530 237 19 38

 

Zeynep Doğal Ürünler

Bodrum’da sağlık rotalarından bahsedip de en sevdiğim aktardan bahsetmesem olmaz. Aktarların benim gözümde değeri çok büyük. Fakat burası için benim için herhangi bir aktardan çok daha fazlası, çünkü çoğu aktar özensiz seçilmiş ürünlerden oluşabiliyor. Burası o yüzden kesinlikle aktar kategorisinden farklı benim gözümde. Sahibi Zeynep Sinem Fidan, bu işi profesyonel yapan, gerçek bir uzman. Şifalı bitkiler, çok iyi marka esansiyel yağlar, ‘superfood’lar yani süperbesinler (arı poleni, ginseng gibi), çeşitli baharatlar, doğal kil (Van’dan geliyor), organik çaylar, doğal sabunlar gibi doğal yaşama dair çok daha fazlası burada mevcut. Alışverişinizi yaparken bir yandan Zeynep Hanım’dan harika tarifler de alıyorsunuz. Avlusunda mutlaka bir kahvelerini için.

Zeynep Doğal Ürünler-Vejeteryan Restaurant

Türkkuyusu Caddesi No.16 Bodrum

0252 313 24 02

 

İlgili Başlıklar