29 Temmuz 2013

Bodrum’da sağlıklı yaşam rotaları

YAZI: ÇİSEM ÇAKIR

Selia Artisanal Farmery 

Selia Çiftliği, Bodrum’da yaşadığıma şükrettiren, paha biçilmez bir yer. İlk sırayı kesinlikle burası hakediyor. Selva İşmen tarafından tasarlanan, kurulan ve işletilen çiftlik, her bir noktasının uğraşılmış, ince detaylarla işlenmiş olduğunu hissettiriyor. Burası bir gurme şarap, zeytinyağı üretim yeri. Aynı zamanda inanılmaz güzel keçi peynirleri yapıyorlar; tamamen eski üsul, mayasız. İsviçre’den gelen Saanen keçileri, size yol çıkışında karşılıyor, inanılmaz sevimli ve sevecenler. Küçük ama bereketli dükkanlarında başka doğal ürünler de göreceksiniz; kahveli tarçınlı sabunlar, çiğ susam, Zinfandel üzümlerinden yapılan sirke, pekmez, yine çiftlikten bulunan meyve ve damla sakızı ağaçlarından yapılmış reçeller, ve elbette zeytin, zeytinyağı ve şaraplar. Özellikle zeytinlerini sanırım övmekle bitiremem, yediğim en iyi siyah zeytin buradan çıkıyor (ailesi Ayvalık kökenli olan ve her gün ortalama 40 zeytin tüketen biri olarak bunu söylemem gerçekten hiç kolay değil), ve zeytinleri Himalaya tuzuna yatırıyorlar. Bunun değeri benim için çok çok ayrı. Zinfandel üzümünden yapılan şarapları da efsane. Selva Hanım bu üzümlerin fidesini özel olarak İtalya’dan getirmiş. Şarap tadımı günleri de dileyen gruplar için yapılabiliyor, harika bir mahzenleri var. Buyrun bir de kendi ağızlarından onları dinleyelim;

‘Bodrum'un olağanüstü ikliminde, Gökova ve Mandalya körfezleri arasındaki rüzgâr koridoru üzerinde yer alan 165 dönüm arazi üzerinde kurulu aile çiftliğinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan lezzetleri Selia markası altında birleştirdik.

 

Arazinin yıllarca kullanılmamış olması bir şans; girişteki sakız ağacı ise bu şansın işareti. Bölge yüksek kaliteli zeytinyağı ile ünlü ve asırlarca imparatorluk merkezlerine en kaliteli meyve ve sebzeyi yetiştirmekle tanınıyor. Bu kalite ve lezzeti, düzenli esen Ege rüzgârlarının taşıdığı deniz tuzu ve minerallerle topraktaki çiçek kokularına borçlu…

Selia, bölgenin şöhretini bir adım daha ileriye taşımayı hedefleyerek, doğru beslenmenin insan sağlığı üzerindeki öneminin farkında. Tamamen geleneksel usullerle, hiçbir sentetik kimyasal ve ilaç kullanmadan, doğanın kendi dengesi içinde üretim yaptığı için maalesef sınırlı sayıda.

Sağlıklı yasayıp, sağlıklı yaşlanmak isteyen lezzet düşkünleri için en iyisini yapmak gayretinde...’

Bana da başka söyleyecek söz kalmıyor. Havaalanına çok yakın olduğundan, gidişte veya dönüşte mutlaka bir yarım saatinizi ayırıp oraya gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Selia Artisanal Farming

Bağlaryolu No:400 Çömlekçi Bodrum

www.selia.com.tr

 

Kısmet Lokantası

Sizin için fotoğrafını çekemediğim tek yer. Kısmet, bir esnaf lokantası. Fakat bir esnaf lokantasından çok çok daha fazlası. Görünüşün ne kadar aldatıcı olduğunu burada anlıyorsunuz. Burada belki hayatınızda yediğiniz en iyi zeytinyağlıları yiyebilirsiniz. İstisnasız hepsi, altını çiziyorum, hepsi çok başarılı. Çok iyi restorantların bile böyle bir lezzet çizgisini yakalayabilmesi çok zor. Üstüne üstlük hepsi yöresel, heryerde bulamayacağınız, yöreye özel malzemelerle yapılmış yemekler, çok özenli. İnsan Bodrum’da böyle sürprizlerle karşılaşınca buraya daha da bir bağlanıyor. ‘Ege’nin gözünü seveyim!’ her lokmadan sonra burada klasik söylemim haline geldi. Hindibası, karalahanası, bamyası, otları, şevket-i bostanı, pancarı, hepsi ayrı güzel. Vegan ve vejetaryenler için cennet.

 

 

 

Kısmet Lokantası

Atatürk Bulvarı No: 35 / A Konacık Bodrum
(0252) 319 0096

www.kismetlokantasi.com

 

Limon

Limon, son 4 yıldır benim Bodrum’daki en favori mekanım. İddia ediyorum, Bodrum’da gün batımını izleyebileceğiniz en iyi yer. Buraya sadece günbatımını izlemeye gelenler var. Ama Limon’un özelliği bu efsanevi günbatımıyla kısıtlı kalmıyor, size bir de muhteşem bir mutfak sunuyorlar. Harika bir menüsü var, mezelerin sanırım hepsini denedim, beğenmediğim tek bir tane bile yok. Ambiyansı harika, çok rahatlatıcı, insanı kasmayan, ama ufak detaylarıyla gözünüzü okşayan, ruhunuza iyi gelen bir tarafı var, doğayla içiçe. Sahibi Candan Hanım buranın her bir detayıyla ayrı ayrı uğraşmış, bunu fazlasıyla hissediyorsunuz. Ben en az 2 kere gitmenizi tavsiye edeceğim, biri sabah kahvaltısı için-şimdiye kadar gördüğüm en iyi sunuş, çeşitlilik, ve doğal ev yapımı malzemeleri içeren kahvaltı buraya ait- ikincisi de harika manzarası ve günbatımıyla beraber harika mezeleri ve anayemekleri için. 

 

Limon Gümüşlük

Yalı Mevkii no:1,, 48400 Gümüşlük Bodrum 

0554 740 6260 

www.limongumusluk.com

 

 

 

 

 

 

Huysuz Aşçı

 

Burası yenilenen Yalıkavak Palmarina’da onca bilindik marka arasından yüzüne çarpan taze bir yaz esintisi gibi. Kim Bodrum gibi özel ve güzel bir yerde, heryerde zincir haline gelmiş, aşağı yukarı aynı menülere sahip yerlere gitmek ister ki? Ben istemem açıkçası. O yüzden bir arkadaşım tavsiyesiyle gittiğim Huysuz Aşçı, bana göre Yalıkavak’ta yegane gidilmesi gereken yer. Bir menü düşünün ki, hepsi bildiğimiz ev yemekleri, ama önününüze gelen tabak öyle gurme ve özel ki, insana ‘ben bunu mu sipariş ettim’ dedirtiyor. Sunuşlar gerçekten çok başarılı. Bodrum’da yaşadığım bir başka sürpriz daha. Sahibiyle bizzat tanışma şansım olmadı fakat aldığım duyuma göre bu işi para değil keyif için yapan, mutfağına giren her malzemeyi özel olarak seçen ve Türkiye’nin farklı yerlerinden getiren, işine gerçekten aşık bir hanımefendi. İşini böyle iyi yapan insanlara hayranım. Uzun lafın kısası, Yalıkavak yakınlarındaysanız, mutlaka uğrayın.

Huysuz Aşçı

Yalıkavak Palmarina, Merkez Mahallesi, Çökertme Caddesi Yalıkavak Bodrum

 

İlgili Başlıklar