26 Mart 2012

Beşi Bir Yerde'ye çağdaş yorum

YAZI:

 

Çağdaş mücevher tasarımcımız Ela Cindoruk, geleneksel takılardan Beşi Bir Yerde'yi yorumladı; yirmi dört karat (995 ayar) has altından üretilen tasarımı 30 üyeli uluslararası jüri tarafından Uluslararası Red Dot Design Awards 2012 ile onurlandırıldı.!..!

 Ela Cindoruk da çıkış noktasını buradan alıyor ve "İster dağınık ister bütün, Beşi Bir Yerde'nin her iki biçimde de kullanılmasına olanak sağlayan bir obje tasarladım. Satmak ya da hediye etmek amacıyla bir parçasını koparabileceğiniz gibi, kalanları da taşımaya veya saklamaya devam edebilirsiniz," diye ekliyor. Bilindiği gibi, Anadolu'nun kimi yörelerinde ekonomik değer taşıyan bir süs olarak kullanılan Beşi Bir Yerde'nin iki farklı biçimi var. Takı hazırlanırken ya beş adet tam altın para kırmızı bir kurdeleye asılıyor ya da beş adet altın para bir bütünde birleştirilip (beşibirlik) kırmızı kurdeleye geçiriliyor.

Ela Cindoruk'un tasarımının bu ödüle layık görülme gerekçesi "çok başarılı detay çözümü". Beşi Bir Yerde, farklı kategorilerde ödül kazanan diğer eserlerlere birlikte 2 Temmuz 2012'den itibaren Essen'de (Almanya) Red Dot Tasarım Müzesi'nde dört haftalık özel bir sergide sunulacak.

Ela Cindoruk tasarımı Beşibiryerde'yi Nişantaşı, Atiye Sokak'taki ‘elacindoruknazanpak' Galerisi'nde görebilirsiniz.

İlgili Başlıklar