29 Kasım 2013

Baksı Müzesi için geri sayım başladı

 

2010 yılında sanatçı ve eğitmen Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Bayburt'taki Baksı Müzesi, Letonya'dan Zanis Lipke Memorial ve İsveç'ten Bildmuseet ile birlikte Avrupa Konseyi Müze Ödülü (EMYA) için yarışıyor. Koçan'la birlikte kendisine destek olan 160 çağdaş sanatçı, iş adamı ve moda tasarımcısı ile birlikte gelişen müze, geleneksel el sanatlarını sanattan modaya kadar farklı disiplinlerle buluşturuyor.

 

 

Müzede ayrıca kadınlara iş istihadamı sağlayan atölyeler de mevcut. Üretilen geleneksel ehram kumaşı ile daha önce Özlem Süer, Arzu Kaprol ve Faruk Malhan gibi tasarımcılarımız kapsül koleksiyonlar üretmişti.

EMYA jürisi, Baksı Müzesi'nin samimi bir amaçla, yüksek kalitede sanat ve tasarımı Doğu Anadolu kırsalına götürmesi nedeniyle yarışmada finale kaldığını açıkladı. Gerekçede ayrıca "Proje, yerel halkın kültürel ve ekonomik olarak kendi toprağında kök salmasına destek olarak merkez ile çevresi arasındaki uçurumun nasıl aşılabileceğine son derece ilham verici bir örnek olarak beliriyor," dendi.

Baksı Müzesi'nin de aralarında olduğu üç finalistin yarıştığı Avrupa Konseyi Müze Ödülü, 3 Aralık'ta açıklanacak.

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Avrupa Konseyi desteğiyle 1977 yılında kurulan EMYA, Avrupa'daki müzelerin başarısını ödüllendirmeyi ve yaratıcı tarzları desteklemeyi amaçlıyor. Avrupa Konseyi'nin 47 üye ülkesinden müzelerin başvurabileceği yarışmada, müzelerin girişimcilik ve yenilikçilik üzerine göstermiş oldukları gelişimin ulusal veya uluslararası müzecilik alanında bir katkı sağlaması esas alınıyor.

İlgili Başlıklar