06 Ağustos 2014

Badem Sütlü ve Fırınlanmıs Muzlu Yulaf Lapası

YAZI: USLA & DORUK GÜÇLÜ

Günümüzde birçok insan ya kahvaltı yapmamakta ya da sağlıksız kahvaltı yapmaktadır. Kahvaltı, uzun saatler boyunca dışarıdan makro ve mikro besin almamış vücudumuza, bireysel özellikle ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda, doğru besinleri vermemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür. Biz de bugün sizlere, özellikle de alternatif kahvaltı önerileri arayışı içinde olan takipçilerimize, USLA ekibi olarak, farklı bir kahvaltı menüsü hazırladık: Badem Sütlü, Muzlu ve Baharatlı Yulaf Lapası.
 
 
Kahvaltıyı atlamamız veya yanlış/sağlıksız kahvaltı yapmamız, öğle yemeği seçiminde yanlış/sağlıksız karar vermemize neden olabilir çünkü söz konusu durum kan şekerimizin düşmesine ve/veya kuvvetli derecede açlık hissetmemize neden olabilir. Yulaf lapası, içerdiği kompleks karbonhidrat değerine bağlı olarak, kan şekerimizin uzun süre dengede kalmasını ve kendimizi tok hissetmemizi sağlayacaktır. Yulaf lapası yapılırken tercihen kullanılan tarçın da nitekim kan şekerimizi dengede tutmasında yardımcı olacaktır- dolayısı ile kahvaltıda yulaf lapası yemek, söz konusu sorunun yaşanmamasına yardımcı olabilir. 
 
Yulafın özelliklilerinden bir diğeri de 'glüten' içermemesidir fakat Türkiye'de satılan birçok yulaf, aktarlarda satılanlar da dahil, glüten içerir. Bunun iki nedeni vardır: 
 
1) Yulaf yetişen tarlada daha önce buğday yetişmesi ve/veya yulaf yetişen tarlaya yakın bir alanda buğday yetişmesi. 
 
2) Yulafın glüten içeren başka bir ürün ile aynı freze makinesinden geçmesi. 
 
Yulafın içerdiği ‘Beta Glukan’ maddesinin HDL yani iyi kolesterolü yükseltip, LDL yani kötü kolesterolü düşürdüğünü gösteren bilimsel makaleler vardır. 
 
Hem bazılarımızın inek, keçi ve soya sütüne karşı intoleransı olabileceğini düşünerek hem de bademin yararlarından faydalanabilmek için yulaf lapamızı kendi badem sütümüzü kullanarak yaptık. Bademimizi seçerken dikkat ettiğimiz hususlar, kavrulmamış ve ülkemizde yetişmiş olmasıydı- bu sayede kahvaltımızı sağlığımıza zarar verebilecek birçok kimyasaldan korumuş olduk. Alüminyum içeren süzgeçler sağlığımız açısından zararlı olabileceği için de, badem sütümüzü yaparken süzme aşamasında tülbent kullandık. Suyumuzu ise, sağlığımıza zarar verebilecek ağır metallerden olabildiğince temizlemek için filtreden geçirdik. 
 
 
 
 
Malzeme ve tarife gelince: 
 
BADEM SÜTÜ
Çiğ badem 1 birim
Su 4 birim
 
Bir gece önceden suya basmış olduğunuz bademleri 4 katı su ile yüksek devirli bir mutfak robotu ya da blender yardımı ile çekiniz.
Karışımı tülbent yardımı ile süzünüz.
 
 
 
 
BADEM SÜTLÜ ve FIRINLANMIŞ MUZLU YULAF LAPASI
Yulaf ezmesi 50 gr
Badem sütü 400 ml 
Muz 2 adet
Ceviz 1 tutam
Tarçın
Yenibahar
Karanfil
 
Muzları 180 derecelik fırında 25 dakika fırınlayınız.
Yulaf ezmesini, badem sütü ve püre haline getirmiş olduğunuz muzlar ile muhallebi kıvamı alıncaya kadar orta ateşte pişiriniz.
Ateşten almadan hemen önce baharatları ekleyerek ceviz ile servis ediniz.
 

İlgili Başlıklar