06 Aralık 2013

Aralık Vogue Gurme konuğumuz Michael White

YAZI: MİCHAEL WHİTE

AlteMarea Group’un kurucularından olan şef Michael White, Amerika’da ‘Makarnalar Kralı’ olarak anılıyor ve sayısız ödülleriyle bu unvanı hak ediyor.

 

Michael White New York’lu Bir Dünya Şefi

 

Michael White’ın duygu ve lezzet dolu İtalyan mutfağını kendine ait tarzı ile yorumlayarak ses getirdi. Michael White genç yaşta White Kendall Gastronomi Enstitüsü’ne kaydoldu ve ardından Chicago’nun Spiaggia’sında ilk deneyimlerini kazandı. Şef Paul Bartolotta’dan ve Imola’daki Ristorante San Domenico’da İtalyan Şef Valentino Marcattili’den dersler aldı. 2007 yılında White New Jersey’de Due Terre’yi kurmak için Ahmass Fakahany ile ortak oldu ve ardından L’Impero ve Alto’nun yöneticiliğini üstlendi. Alto, The New York Times’dan üç yıldız ve 2009 yılında bir Michelin Yıldızı ve 2010 ve 2011 Kılavuzları için iki yıldız daha aldı. 2008 yılında White, Due Mari’yi açtı ve L’Impero’yu, 2011 yılında bir Michelin yıldızı kazanan Convivio’ya dönüştürdü.   

 

2009 Mayıs ayında, Fakahany ile birlikte White, Marea’yı açtı ve The New York Times’dan üç yıldız, 2010 Kılavuzunda bir Michelin yıldızı daha kazandılar ve GQ dergisinden de “En İyi Restoran” ödülünü aldılar. Marea 2011 Kılavuzunda iki Michelin yıldızı ile birden ödüllendirildi. 2010 Nisanında, Şef White Crain’s New York Business tarafından 40 yaşın altındaki en etkili 40 New Yorkludan biri olarak tanımlandı ve Marea adına ülkedeki En İyi Restoran için James Beard Ödülü”nü aldı. White 2010 yılının Ekim ayında Manhattan’ın merkezinde Osteria Morini’yi açtı. Kasım ayında, Setai’de Ai Fiori ile Avrupa Riviera mutfağına girdi ve restoranı The New York Times’dan 3 Yıldız aldı. 2011 Ekiminde, Marea ZAGAT 2012 tarafından New York’un En İyi İtalyan Restoranı olarak ödüllendirildi ve 2 Michelin Yıldızı birden aldı. 

 

Ai Fiori, Esquire dergisi tarafından 2011 yılında “Amerika’daki En İyi Yeni Restoranı” seçildi. ZAGAT 2012 ise “New York’un En İyi Yeni Restoranı” ödülünü verdi ve bir Michelin Yıldızı daha aldı. Ardından kısa bir süre önce de  Marea Relais & Chateaux’ya kabul edildi. 2012 Haziranında, New York ödülü için şef White üçüncü kez aday gösterildi. Grup 2012 Temmuzunda New York City East Village’da Nicoletta Pizzeria’yı açtı. Michael White, Andrew Friedman tarafından yazılan, ikinci yemek kitabı “Bir İtalyan gibi Yemek Pişir” yakın zamanda Amerika’da satışa çıktı.

 

 

 

İlgili Başlıklar