15 Nisan 2021

Ana Shine: Deneyimlerden Doğan Şarkılar

YAZI: DAMLA DURAK

İlk single’ı When I Was A Girl’ün ardından müzik alanında çalışmalarına ağırlık veren Ana Shine, şimdi de Four Seasons of Love albümüyle karşımızda. Shine, ilhamını gerçek aşkı bulma yolundaki deneyimlerinden aldığını söylüyor.

ana shine

Gelin, hikayenin başına dönelim. Rus şarkıcı, söz yazarı ve besteci Ana Shine profesyonel anlamda müzikle ilgilenmeden önce uzun yıllar modellik yapıyor ve dünyaca ünlü moda markalarıyla çalışıyor. Ancak zaman içinde müzik aşkı ağır basmaya başlıyor. Shine o günlerden şöyle bahsediyor: “Modellik yapmaktan keyif alsam da müzik benim için her zaman tutkuydu. Hayat yolculuğum üzerine düşünürken, kendimi ifade edebilmek için yaratıcı anlamda özgürlüğe ihtiyacım olduğunu fark ettim. Modelliği bıraktım ve müzik kariyerime başlamak için Londra’ya taşındım.” Bu radikal kararla birlikte Ana Shine için müzik ve Londra macerası başlıyor. Shine Londra’ya taşındıktan sonra Céline Dion, Spice Girls ve Take That ile çalışan efsanevi söz yazarı yapımcı Eliot Kennedy ile tanışıyor ve ilk single’ı When I Was A Girl doğuyor. Ardından Cover Me, Lights Out ve son olarak Freedom adlı single’ları yayınlıyorlar. Bu süreçte Ana Shine YouTube’da bir milyondan fazla görüntülenme alıyor. Pop sound'lara sahip bu şarkılar, enerji veren ritimeriyle de Shine'ın tarzını açıkça ortaya koyuyor. 26 Mart’ta ise büyük gün geliyor ve müzisyen, ilk albümü Four Seasons of Love’ı duyuruyor.

ana shine vogue

Elliot Kennedy ve David Grant ile verimli işbirliğinin sonucu olan bu yeni albüm, Shine’ın hayatından eşsiz deneyimlerin izlerini taşıyor. 14 şarkıdan oluşan albümü dinlerken  Goodbye gibi bazı şarkıların romantik notalara sahipken, bazılarının tıpkı Freedom kadar neşeli olduğunu fark ediyoruz. Ana Shine’a son albümün çıkış noktasını sorduğumuzda şu cevabı alıyoruz: “Bu albümde aşkın dört evresinden bahsetmek istedim. Her mevsim, farklı bir aşk evresini temsil ediyor. Bahar, aşkın çiçek açtığı ilk aşamayken; yaz, aşkın yoğun ve tutkulu olduğu ikinci aşamayı temsil ediyor. Sonbahar, şüphe duymaya başladığınız üçüncü aşama oluyor ve nihayet kış, âşık olduğumuz dördüncü aşama anlamına geliyor. Genellikle en zor aşama budur. Birini sevdiğinizde, kendinizin daha iyi bir versiyonu olmak istiyorsunuz. Sevgi, size uçmanız için kanatlar veriyor. Bu albümle iletmek istediğim ana mesaj, âşık olmaktan korkmayın; ânı yaşayın.”

ana shine

Pandeminin, albümün lansman sürecini etkilemediğini söyleyen Ana Shine, bu sürecin yeni albümüne hazırlık yapmak için kendisine zaman tanıdığından da bahsediyor. Nelerden ilham aldığını ise şöyle anlatıyor: “Her şeyden önce aşk bana ilham veriyor ve bu duygu aynı zamanda video kliplerimin yaratım sürecinin de esin kaynağı. Önceki yaşam deneyimlerim bana hazırlayacağım şarkılarım için fikirler veriyor. Bence şarkı yazmak için her şeyden ilham alınabilir. Küresel salgın gibi rahatsız edici bir konu bile bir ilham kaynağı olabilir. Bu zor zamanlar bana albümdeki Freedom şarkımı yazmak için kesinlikle ilham verdi. Şarkıyı stüdyomda İngiltere’deki ilk karantina sırasında yazdım.” Shine’ın bundan sonraki en büyük arzusu ise her yıl yeni bir albüm çıkarmak.

ana shine vogue türkiye

İlgili Başlıklar