19 Kasım 2017

Alışveriş Merkezinin Yükselen Yıldızı

YAZI: ZEYNEP GÜVEN ÜNLÜ

Kuzey Kaliforniya’nın en güzel alışveriş merkezlerinden biri Stanford Shopping Center, evimize sadece beş dakikalık bisiklet mesafesinde. Bazen Apple Store’daki “oyuncakları” kurcalamak ya da Microsoft’ta VR (Virtual Reality) başlıklarıyla oyun oynamak, bazen Bloomingsdale’e yeni gelen ayakkabıları denemek, bazen de sadece bir külah dondurma alıp etrafa bakınmak için sık sık soluğu burada alıyoruz.

silikon vadisi, alışveriş merkezi, Stanford Shopping Center

Stanford Shopping Center, yeni yılı yılbaşı ağacıyla, misafirlerini ise Brad Howe imzalı heykelle karşılıyor.

Geçenlerde yine, keyifli bir amaçsızlıkla dolanırken, yoga merkezi Turbo 26 Studio’nun önümüzdeki günlerde burada açılacağını öğrendim. Bu, spinning dersleri yapan Soulcycle’dan sonra alışveriş merkezinin ikinci, hatta egzersiz bisikletini online derslerle destekleyen Peloton’u da sayarsak, üçüncü fitness stüdyosuydu. Yine yakın zamanda, bir başka alışveriş merkezinde, bir bar stüdyosuna rastlamış, bale derslerinde kullanılan bar ile egzersiz yöntemini anlatan broşürü çantama atmıştım.

Alışveriş merkezlerinin yeni yıldızları, çok karmaşık ekipman gerektirmeyen butik fitness stüdyoları olabilir mi?

Bu soruya yanıt aramak ve hiç sıkılmadan saatlerimi geçirdiğim Stanford Stanford Shopping Center’ı içeriden bir gözle görmek için Marketing Direktörü Rachel Roberts’la buluştum; birlikte alışveriş merkezini dolaşıp sohbet ettik.

silikon vadisi, Stanford Shopping Center, alışveriş merkezi, alışveriş

Merkezine vintage yelkenlileri alan outdoor giyim markası Guideboat ve abonelik sistemiyle çalışan içgiyim markası MeUndie. Stanford Shopping Center Marketing Direktörü Rachel Roberts ve editörümüz Zeynep Güven Ünlü, geçen haftalarda açılan iki mağazanın önünde oturmuş sohbet ediyor.

Rachel, uzun zamandır yükselişte olan ve kolay kolay da bir yere gideceğe benzemeyen sağlıklı yaşam trendinin, onları da yakından etkilediğini, fitness stüdyolarının da bunun bir parçası olduğunu söyledi: “Amacımız, hazır gelmişken yalnızca alışveriş değil yemek ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir alışveriş merkezi sunmak. Şimdi buna hayatımızda olmadığı taktirde eksikliğini hissettiğimiz fitness da eklendi.”

Stüdyoların durumu böyleyken, spor giyim mağazalarının sayısının ne kadar çok olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Üstelik yalnızca spor giyim deyip geçemeyeceğimiz, her biri kendi çizgilerini net olarak belirlemiş markalar bunlar. Örneğin Kaliforniyalı Lucy, büyük bedenleri de düşünerek daha rahat parçalar üretirken, Kanada’da kurulmuş olmasına rağmen Kaliforniya’da çok popüler olan Lululemon, limitleri zorlama ve iddiasını taşıyor ve yüksek performansa oynuyor. Nike, The North Face gibi Türkiye’de de çok iyi bilinenlerin yanı sıra, Arc’teryx gibi örnekler de alışveriş merkezinde mağazası olan markalar. Victoria’s Secret’tan Gap’e pek çok markanın spor giyim koleksiyonları olduğunu, Macy’s, Nordstrom, Nieman Marcus ve Bloomingsdale’de gibi çok katlı mağazalarda spor giyime ayrılmış geniş bölümler bulunduğunu da söyleyelim.

silikon vadisi, Stanford Shopping Center, alışveriş, lululemon, fitness

Kanada menşeli Lululemon, Kaliforniyalı kadınlar arasında çok popüler. Kış sezonu için her mağaza kendi temasını seçmiş. Silikon Vadisi mağazasının teması beklendiği üzere binary code (ikili kod).

Stanford Shopping Center’da başka ne var?

Her şeyden önce çok zevkli bir peyzaj var. Rachel, peyzaj hizmetini dışarıdan almadıklarını, bu sayede kendi ekiplerinin her mevsime uygun değişiklikler yaptıklarını söylüyor. Önümüzdeki günlerde sonbahar renklerine geçiş yapacaklarmış. Kasım bitti Aralık başlıyor, ne sonbaharı derseniz, eh Kaliforniya’nın kışı bu kadar oluyor! Çevre düzenlemesi, her adımda karşınıza çıkan heykellerle ve küçük süs havuzlarıyla da destekleniyor.

silikon vadisi, Stanford Shopping Center, alışveriş, lululemon, fitness

Alışveriş merkezinin peyzajı mevsime göre değiştiriliyor, çeşitli köşelere yerleştirilmiş heykeller sık sık karşınıza çıkıyor.

Dijital uygulamalar Stanford Shopping Center’ın öncülüğünü yaptığı bir başka alan. Bloomingsdale mağazası, giyinme odalarında yaptığı yeniliklerle öne çıkıyor. Kendinizi gündüz, gece ve ofis olarak düzenlenmiş üç farklı ışıkta görebildiğiniz aynalar, kabinlerdeki ipad’ler sayesinde satış temsilcisinden farklı bir ürün ya da bedeni kabine isteyebildiğiniz uygulamalar var.

Alışveriş merkezinde ayrı bir yeme içme alanı yok, ancak sanılmasın ki bu konuda iddialı değiller. Dünya mutfaklarından örnekler sunan iyi restoranlar, sağlıklı menüsü ve rahat atmosferi ile tercih edilen açık mutfaklı lokantalar, pratik yemek isteyenlere hızlı servis yapan büfeler, Fransız ve Japon pastaneleri, dondurmacı, juice bar… iyi ki bu yazıyı aç karnına yazmıyorum!

silikon vadisi, Stanford Shopping Center, alışveriş, lululemon, fitness

Spinning stüdyosu Soulcycle ve online spinning dersleri ile desteklenen Peloton, alışveriş merkezine gitmek için sağlıklı bir sebep sunuyor.

Bana sorarsanız, bir alışveriş merkezinde alışverişe vaktiniz kalmıyorsa o alışveriş merkezi iyidir. Yine bana sorarsanız, Stanford Shopping Center iyi bir alışveriş merkezidir.

 

İlgili Başlıklar