06 Aralık 2020

2021’de Oscar Adaylığını Hak Eden 10 Kadın Yönetmen

YAZI: RADHİKA SETH

DERLEYEN: DİDEM DİNÇSOY

2021 En İyi Yönetmen Oscar’ı yarışını en önde götüren isimlerden Regina King veya Chloé Zhao aday gösterilirse söz konusu kategoride yer verilen beyaz olmayan kadın olacaklar. Oldukça çarpıcı bir gerçek bu ve bir başka apaçık adaletsizliğe dikkat çekiyor: Akademi’nin 92 yıllık tarihi boyunca yalnızca beş kadın yönetmen (Lina Wertmüller, Jane Campion, Sofia Coppola, Kathryn Bigelow ve Greta Gerwig) bu kategoride aday gösterildi ve bunlardan yalnızca biri -Bigelow- ödülü kazandı.

2020’nin erkeklerden ibaret kısa listesinin yarattığı hayal kırıklığının ardından, bir sonraki seremoninin listesi neden farklı olsun? Çünkü devam eden pandemi film endüstrisini her anlamda dönüştürdü. Hasılat rekorları kırması beklenen filmlerin çıkış tarihlerini ertelemesiyle birlikte, streaming aracılığıyla yayınlanan bir grup düşük bütçeli bağımsız film eleştirmenleri ve izleyicileri cezbetme şansına nail oldu. Bu filmlerin çoğu küresel bir tanınırlığa sahip olmayan ve ortalama bir Oscar adayına kıyasla daha ufak pazarlama bütçelerine sahip kadınlar tarafından yönetildiğinden tanıtımlarının kuvvetinden ziyade nitelikleri baz alınarak değerlendirildi.

15 Mart 2021’de duyurulacak adaylar listesi öncesinde size, tarihe geçmeye kararlı 10 kadını ve izlenecekler listenize hemen eklemeniz gereken sıra dışı filmleri sunuyoruz.

1. Chloé Zhao - Nomadland

Nomadland © Entertainment Pictures / Alamy Stock Photo

Nomadland © Entertainment Pictures / Alamy Stock Photo

Şairane yolculuk filmi Venedik’te Altın Aslan ve Toronto’da People’s Choice Award kazandığından bu yana -ki her iki ödül de önemli Oscar işaretleri kabul ediliyor- Pekin doğumlu yönetmen durdurulamaz bir yükselişte. Frances McDormand’ın kariyerinin en iyisi denebilecek düzeydeki performansıyla bu efkârlı dram filmi, Amerikan yabanında bir nesil işçinin, 2008 çöküşünün ardından yaşamlarını yeniden kurma amacıyla göçebeleşmesini anlatıyor.

2. Regina King - One Night in Miami

Nomadland © Entertainment Pictures / Alamy Stock PhotoOne Night In Miami © Entertainment Pictures / Alamy Stock Photo

If Beale Street Could Talk ile Oscar kazandıktan neredeyse iki yıl sonra oyuncu, yönettiği ilk uzun metrajlı filmiyle geri dönüyor. Siyahi ikonlar Malcolm X (Kingsley Ben-Adir), Cassius Clay (Eli Goree), Jim Brown (Aldis Hodge) ve Sam Cooke (Leslie Odom Jr.) bir motel odasında bir araya gelip eşitlik mücadelesini tartışıyor. Protestolarla dolu olaylı bir yılın ardından son derece dokunaklı bir film.

3. Eliza Hitman - Never Rarely Sometimes Always

Nomadland © Entertainment Pictures / Alamy Stock PhotoNever Rarely Sometimes Always © Focus Features/Kobal/Shutterstock

Brooklyn’li yönetmenin yürek parçalayan ve samimi bu en yeni projesi, kürtaj için Pennsylvania’dan New York’a uzanan tehlikeli bir yolculuğa çıkmış bir gencin (Sidney Flanigan) zihnine dalıyor. Filmin yavaş açılan hikâyesi finalde insanın midesine yumruk gibi oturuyor ve izleyiciye, pandemi devam ettiği sürece daha da göz ardı edilen üreme haklarımızı korumayı büyük bir etkiyle hatırlatıyor.

4. Kitty Green - The Assistant

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoTHE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock Photo

#MeToo hareketi yakın zamanda birçok filme ilham verse de bunlardan yalnızca birkaçı, Avustralyalı yönetmenin sürükleyici iş yeri gerilim filminin tesirine ve hassasiyetine erişebiliyor. Julia Garner’ın New York’taki bir yapımcılık şirketinde çevresi sarılmış ve cinsel istismar kültürüyle karşı karşıya kalmış bir asistanı canlandırdığı film, bastırılmış dehşet konusunda bir ustalık dersi niteliğinde.

5. Josephine Decker - Shirley

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoShirley © Courtesy of Neon

Sanrısal görselleri ve ele avuca sığmayan performanslarıyla Amerikan otörünün bu gotik fablı duyulara açılmış nefes kesici bir savaş. Yazar Shirley Jackson’ın kurgulanmış bir versiyonunu canlandıran Elizabeth Moss değişken, evden çıkmayan ve en yeni romanının peşini bırakmadığı bir karakter olarak akıllara kazınıyor. Film, titiz prodüksiyon tasarımından atmosferik sinematografisine ve alaycı senaryosuna dek büyük başarı gösteriyor.

6. Sofia Coppola - On the Rocks

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoOn The Rocks © Courtesy of A24

Bu baba-kız dostluk komedisinde Oscar ödüllü senarist/yönetmen ve ilham perisi Bill Murray ile tekrar bir araya geliyor ve sonuçsa hem dokunaklı hem isterik. Murray emekli bir galericiyi ve eşinin (Marlon Wayans) onu aldattığından şüphelenen bir yazarın (Rashida Jones) egzantrik babasını canlandırıyor. İkili hakikati bulmak adına New York’ta bir yolculuğa çıkıp bu süreçte kalplerimizi fethediyor.

7. Kelly Reichardt - First Cow

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoFirst Cow © Courtesy of A24

Samimi ve matemli işleriyle tanınan, bağımsızların göz bebeğinin en yeni filmi gerçek bir başyapıt. On dokuzuncu yüzyılda Oregon bölgesine gelen ilk inekten çalınan süt ile iş kuran bir aşçıyı (John Magaro) ve Çinli bir göçmeni (Orion Lee) anlatan tuhaf bir “western” filmi. Uzun süre hafızanızdan silinmeyecek, yumuşacık bir dostluk hikâyesi.

8. Miranda July - Kajillionaire

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoKajillionaire © Matt Kennedy/FocusFeatures/Kobal/Shutterstock

Tasvirlerin üretken isminin yeni projesini anlatmak için “sürreal” kelimesi bile az kalıyor: Kötücül planları için atılgan bir suç ortağı bulan (Gina Rodriguez) bir dolandırıcı ailesini (Evan Rachel Wood, Debra Winger ve Richard Jenkins) izleyen tuhaf bir komedi. Kovalar dolusu pembe köpük, elden ayaktan düşüren titremeler ve insanın ağzını açık bırakan bir final de ekleyince ortaya July’nin bugüne dek imza attığı en iyi film çıkıyor.

9. Autumn de Wilde - Emma

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoAnya Taylor-Joy stars as "Emma Woodhouse" in director Autumn de Wilde's EMMA., a Focus Features release. Credit : Focus Features © Focus Features

Şeker renkli kostümleri ve nefis setleri sayesinde Amerikalı fotoğrafçının beyaz perdedeki ilk yapımı birkaç kategoride Oscar adaylığını garantilese de bu karşı konulamaz dönem filmini asıl bir arada tutan şey kendisinin marifetli yönetmenliği. Anya Taylor-Joy; Jane Austen’in felakete yol açabilecek sonuçlarına rağmen tanıdıklarının aşk hayatlarına karışan muhteşem anti-kahramanını keyif verici bir sertlikle canlandırıyor.

10. Channing Godfrey Peoples - Miss Juneteenth

THE ASSISTANT © Everett Collection Inc / Alamy Stock PhotoMiss Juneteenth © Courtesy of Vertigo

Teksas doğumlu bu yeni ismin siyahi kadınlığa dair canlandırıcı bir övgü niteliği taşıyan ve ses getiren ilk filminde Nicole Beharie, kızının (Alexis Chikaeze) üniversite bursu almasını sağlayacak bir yarışmayı kazanmasına yardım etmeye kararlı bekâr bir anneyi canlandırıyor. ABD’deki vahşi kölelik mirasından parçalanmış hayallerin etkisine birçok ağır konuyu rahatlıkla ele alarak muzaffer çıkmayı başarıyor.

İlgili Başlıklar