24 Aralık 2020

2020'nin En Beğendiğimiz Filmleri

YAZI: HAZAL BAYAT

Öyle ya da böyle, 2020 yılını ardımızda bırakmaya günler kaldı. Yepyeni deneyimler ve buruk hatıralar biriktirdik, orası kesin. Neyse ki bizi yaşadığımız buruk anlardan uzaklaştıran filmler yayımlanmaya devam etti. 2020 bitmeden önce yılın filmlerini izlemek isterseniz, işte favorilerimiz arasına giren 2020 yapımları.

Emma

emmaFotoğraf: Focus Features/IMDB

2020'nin ilk aylarında, biz henüz koronavirüs gerçeğiyle yeni yeni taşınırken, Anya Taylor-Joy 1800'lere özgü kostümlerle beyaz perdedeydi. Jane Austen'in aynı isimli romanından uyarlanan Emma, aslında daha önce de ekranlara taşındı. Autumn de Wilde'in yönetmenliğini, Tim Bevan, Eric Fellner ve Graham Broadbent'ın senaristliğini yaptığı 2020 uyarlaması ise özellikle kostüm seçimleriyle büyüleyici. Sizce de Anya Taylor-Joy, 1800'lerin İngiltere'sine özgü kıyafetlerle uyum içinde değil mi?

Let Them All Talk

emmaFotoğraf: IMDB

2020'nin sonuna geldiğimizde bizi muhteşem bir kadro karşıladı: Meryl Streep, Gemma Chan ve Dianne Wiest! Steven Soderbergh yönetmenliğindeki Let Them All Talk, Streep tarafından canlandırılan ünlü bir yazarın hikayesini anlatıyor. Çıktığı gemi yolculuğunda geçmişiyle hesaplaşıp mutlu bir gelecek inşa etmeye çalışan Alice isimli karakteri, yani Streep'i, izlemeye doyamadık.

Mank

şikago-yedilisinin-yargılanmasıFotoğraf: IMDB

2020'nin en çok beklediğimiz filmlerinden biri, David Fincher'ın senaryosu kaybettiği babası Jack Fincher tarafından yazılan filmi Mank'tı. Siyah-beyaz film hem oyuncu hem kostüm hem de yarattığı kusursuz ambiansla beklentilerimizi kesinlikle karşıladı. Citizen Kane filminin senaristlerinden biri olan Herman Mankiewicz’in hayatını anlatan film, temelde bir Hollywood taşlaması. İddialı Netflix yapımının başrolünde ise Gary Oldman var.

Sound of Metal

emmaFotoğraf: IMDB

İşitme duyusunu kaybetmeye başlayan bir davulcunun hikayesini anlatan Sound of Metal, hayatını düzene koymak üzereyken tüm dünyası başına yıkılan Ruben isimli karakteri odağına alıyor. Sessizleşen dünyadan kaçmak için eski bağımlıklarına sığınan Ruben'ın aslında sessizliğe ihtiyacı olduğunu fark etmesi ise başa çıkma sürecini daha da izlenir kılıyor. Darius Marder yönetmenliğindeki Amerikan yapımı filmin başrolde Riz Ahmed var.

The Invisible Man

emmaFotoğraf: Universal Pictures/IMDB

2020, bize iyisine rastlamanın zor olduğu bir tür de hediye etti: bilim kurgu & korku. Başrolde Elisabeth Moss'un harika perfomansını izlediğimiz The Invisible Man, Amerika-Avustralya ortak yapımı. Filmde, kendisini istismar eden eski sevgilisinin ölümünden sonra ölümcül tesadüflerle karşı karşıya gelen Cecilia Kass isimli başkarakterin, kimsenin göremediği birinden etkilendiğini kanıtlamaya çalışmasına şahit oluyoruz. Eski sevgilisinin ölümünün gerçek olmadığını düşünen Cecilia, Moss'un oyunculuğu sayesinde daha da çekici hale geliyor.

The Trial of the Chicago 7

şikago-yedilisinin-yargılanmasıFotoğraf: Netflix

Listemizdeki bir diğer Netflix yapımı, Aaron Sorkin yönetmenliğindeki The Trial of the Chicago 7. Chicago, Illinois'de 1968 yılında gerçekleşen Demokratik Ulusal Kongresi'ndeki ayaklanma ve sonrasında gelişen yargılamaları konu alan film, çarpıcı konusunun yanında 60'ları tüm gerçekliğiyle yansıtan ambiyansıyla da pekiyi alıyor. Suçlamalarla yargılanan 7 kişinin hikayesini mutlaka izleme listenize alın.

ETİKETLER: VOGUETAVSİYE , FİLM LİSTESİ , FİLM ÖNERİLERİ , MERYL STREEP , ANYA TAYLOR-JOY