01 Eylül 2020

1970’lerin İkonik Kanepesi Camaleonda Modern ve Sürdürebilir Olarak Geri Dönüyor

20-08/31/camaleonda_08-1598872219.jpg

Kolektif hayal gücünü tanımlayan çoğu uluslararası tasarım müzesinde ve film setlerinde sürekli olarak yer alan, tasarım meraklıları, antikacılar ve iç mimarların gözdesi olan Camaleonda Sofa, B&B Italia Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından Mario Bellini’nin orijinal tasarım dilini koruyarak 21. Yüzyıldaki yerini alıyor.

Mario Bellini’nin tasarım ve mimariyi bir araya getirerek yarattığı Camaleonda Sofa, çeşitli tasarım dillerini ve geometrik eğriler arasında kolayca hareket etme lüksünü yansıtıyor.

20-08/31/camaleonda_06.jpg

Bellini, Camaleonda ismini; yaşadığı çevreye hızlıca uyum sağlama yeteneğine sahip bukalemunun İtalyanca anlamı olan “camaleonte” den “cama” hecesi ve kanepenin tasarımının denizin dalgalı görüntüsüne benzerliğinden yola çıkarak İtalyanca dalga anlamına gelen “onda” kelimesini birleştirerek yaratıyor.

1970 yılında halka ilk kez sunulan ve son elli yıllık tasarım tarihinde yerini koruyarak gerçek bir ikon haline gelen Camaleonda’nın 2020 yılı için özel olarak üretilen versiyonunda estetik, boyutlar ve yapılandırılma şeklinde değişiklik yapılmazken, iç mekânın kompozisyonunu nostaljiye yer bırakmadan tamamen yeniden tasarlıyor. Orijinal tasarımındaki yenilikçi kablo, kanca ve halka sistemi değişmeden kalırken, 90x90 lık orijinal koltuk modülü ve karakteristik kapitone tasarım ve çevre dostu malzeme kullanım anlayışı poliüretanın cömert kullanımıyla güncelleniyor.

20-08/31/camaleonda_07.jpg

Teknik inovasyonları Gli Scacchi tarafından tamamlanan tasarımda, seriyi oluşturan üç parçanın hareket kabiliyetinde kraliçe, şövalye ve kaleden esinlenilmiştir. Parçalarının satranç taşları gibi oturabilmesi; sınırsız modülerliğe izin vererek geometrik bir desen sunuyor.

Camaleonda'nın "sandviç" yapısı kolayca sökülebilen, geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemelerden; koltuk, sırtlık ve kolçaklar ve tabanları ise ahşap panellerden üretiliyor.

B&B Italia’nın Türkiye’deki evi olan Mozaik Design'da Camaleonda Sofa’ya ve diğer B&B Italia ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: YAŞAM , İÇ TASARIM