METROPOL
METROPOL

27 Ekim 2021

Sonbahar Moduna Uygun Kitap Önerileri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

okuma önerileri

Getty Images

Evde geçirdiğimiz zaman artarken, okuma listesini güncellemek isteyenlere Sally Rooney’den, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Abdulrazak Gurnah’a uzanan önerilerimizi paylaşıyoruz.

Sally Rooney/ Conversations With Friends

Normal People’ın ekran uyarlamasının bu denli beğenilmesiyle bu yıl neredeyse hepimiz yazar Sally Rooney’i konuştuk. 'Snapchat neslinin Salinger'i olarak tanımlanan Sally Rooney, Sunday Times Yılın Yazarı ödülünün yanı sıra birçok başka ödülün de sahibi. İrlandalı yazarın özellikle genç yetişkinler ve ilişkileri temel aldığı kitapları okurlar kadar televizyon izleyicilerini de heyecanlandırıyor. Öyle ki yazarın bir diğer romanı Conversations With Friends de bir mini dizi olarak ekranlara gelmek için gün sayıyor. 2022’de Hulu’da ekranlara gelecek diziyi beklerken günümüzün en gözde yazarlarından Sally Rooney okumak için daha uygun bir zaman olamaz.

Jay Parini /Borges ve Ben - Bir Karşılaşma

“Borges’in zaten hayranı olan okurlar için bu anı-roman, lezzetli bir ziyafet. Henüz okumayanlar içinse pek çok kişinin edebiyata dair düşüncelerini değiştiren bir yazara mükemmel bir giriş kapısı.” açıklamasıyla tanıtıldı Borges ve Ben - Bir Karşılaşma. SİA Kitap etiketliyle yayımlanan Jay Parini imzalı kitap, yazarın genç yaşlarda tesadüfen Borges’le -kim olduğunu bilmeden- tanışmasını ve sonrasında yaşananları eğlenceli bir dille anlatan, renkli bir anı. Okuma listenize aldığınıza pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz.

Abdulrazak Gurnah/ Tüm Eserleri

İsveç Akademisi 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü romancı Abdulrazak Gurnah'ın kazandığını açıkladıktan sonra gözler Gurnah’a çevrildi. Nobel Komitesi çağdaş edebiyatın önemli isimlerinden Abdulrazak Gurnah’ın, "Kültürler ve kıtalar arasında sömürgeciliğin etkilerini ve sığınmacıların kaderini ödünsüz ve merhametle ele alması" sebebiyle ödüle layık görüldüğünü açıklamıştı. Romanlarında mülteci hayatlarını ve Afrika'daki sömürü sonrası dönemi incelikle anlatan Gurnah’ın Türkçe'de İletişim Yayınları tarafından basılmış beş romanı bulunuyor. Son Hediye, Kumdan Yürek, Sessizliğe Hayranlık, Deniz Kenarında ve Terkediş kitaplarını okuma listemize çoktan aldık bile; ancak bir ilk kitap arıyorsanız Sessizliğe Hayranlık ile başlayabilirsiniz.

Helen Garner /Misafir Odası

Melbourne’da yaşayan yazar Helen, evinin misafir odasını üç haftalık bir ziyaret amacıyla Sydney’den gelen arkadaşı Nicola için hazırlar. Peki bu sıradan bir ziyaret midir? YKY tarafından yayımlanan Misafir Odası, konunun zorluğuna rağmen hiç beklenmedik anlarda mizaha ve neşeye de yer açan anlatısıyla merak uyandırıyor.

 

 

 

ETİKETLER: OKUMA ÖNERİLERİ , KİTAP SEÇKİSİ