METROPOL
METROPOL

07 Kasım 2021

Kitap Okumaya Zaman Ayırmanıza Yardımcı Olacak 6 Öneri

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

kitap okuma
Fotoğraf: Arthur Elgort/Conde Nast via Getty Images

“Her şey baş döndürücü bir hızda, hiçbir şeye yetişemiyorum.” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak battaniyeniz, sıcak kahveniz ve kitap üçlüsü yalnızca iştah açıcı Instagram fotoğrafları olarak kalmasın. Kitap okumak için vakit yaratma konusunda yeterince başarılı değilseniz birkaç önerimiz var.

İşte okumaya zaman ayırmanız için bazı ipuçları.

Kütüphaneye gitmek sandığınız kadar zor değil

“Kitap okurken not almadan, altını çizmeden duramam.” demiyorsanız ödünç kitap almak sizi hızlandırabilir. İster kütüphaneden isterseniz de arkadaşlarınızdan ödünç aldığınız kitapları iade etme fikri sizi başlangıçta planladığınızdan daha fazla okumaya teşvik edecektir. “Ne olursa olsun kitaplarımı ödünç vermem veya ödünç kitap almam!” diyenler bu maddeyi geçebilir.

Sesli kitaplara şans verin

Sene 2021, dünya her geçen saniye daha da dijitalleşirken elbette sesli kitaplar da hayatımızın bir parçası. Elinize alıp okumanın zevkini verir mi bilmiyoruz ancak bir şans vermeye değer. Sevdiğiniz birçok yazar ve kitap, kulaklıklarınız vasıtasıyla size ulaşabilir.

Kendinize hedef belirleyin

Sakin bir pazar gününü en sevdiğiniz battaniye altında elinizde kahvenizle, kitap okuyarak geçirmek kucağa çok hoş gelse de bunu düzenli olarak yapmak sandığımız kadar kolay olmayabiliyor. Bir seferde uzun süreli okuma alışkanlığınız yoksa, kendinize gerçekleştirilmesi kolay hedefleri belirleyin. Örneğin, kitabınızı bir kenara koymadan önce 50 sayfa okumak veya bir sonraki göreve geçmeden önce bölümü bitirmek için kendinize küçük hedefler koyabilirsiniz. Çıtayı her seferinde biraz daha yükseltebilirsiniz.

kitap okuma
Fotoğraf: Vogue Hong Kong

Kitap kulüpleri sandığınızdan daha eğlenceli olabilir

Çevrenizde veya sosyal medyada katılabileceğiniz kitap kulüpleri sizi okumaya teşvik edebilir. Kulüple yapılan buluşmalar veya etkinlikler, kitap hakkındaki tartışamalara katılmanıza ve kendinizi keyifli sohbetler içinde bulmanıza yardımcı olacaktır. Grubun bir parçası olmak okumaya devam etmeniz için de sizi motive edecektir.

Yatmadan önce okuyun

Gece uykuya dalmadan önce kitap okumak, rahatlamak, günü geride bırakmak ve kendimizi iyi bir gece uykusuna hazırlamak için ideal bir yöntem olabilir.

Ekran süresini azaltmanın vakti geldi

Dürüst olalım, boş vaktinizi ekran karşısında geçirmek yerine kitap okumaya ayırmayı gerçekten deniyor musunuz? Ekran sürenizi kısaltarak vaktinizi kitap okumaya ayırdığınızda okuma hızınıza şaşıracaksınız. Telefonunuzda okuyorsanız veya telefon kullanımınızı tamamen kesmeye hazır değilseniz, vaktinizi en çok geçirdiğiniz uygulamalara biraz ara vererek de ilk adımı atabilirsiniz.

ETİKETLER: KİTAP SEÇKİSİ