F

03 Aralık 2018

Versace'den Mary Katrantzou'ya, Beyonce'nin Festival Kostümleri

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

18-12/03/gettyimages-1067768802-1543851472.jpgFotoğraf: Getty Images Turkey

Kostüm: Ashi Studio

Oprah Winfrey, Naomi Campbell, Pharrell Williams ve Usher, 2 Aralık’ta Johannesburg’da gerçekleşen Küresel Vatandaş Festivali: Mandela 100 için FNB Stadyumu’na dökülen yüzbinler arasından yalnızca birkaç isim.

Geçtiğimiz günlerde, ikonik lider Nelson Mandela için yazdığı duygusal mektubu paylaşan Beyonce, eşi Jay-Z ile birlikte, festival kapsamında sahneye çıktı. Gecede toplam 6 kostüm değiştiren sanatçı, her zamanki gibi ihtişamlı ve göz alıcıydı.

Beyonce, jay-zFotoğraf: Getty Images Turkey

Kostüm: Versace

Elizabeth Hurley’in 1994 yılında Four Weddings and a Funeral filminin prömiyerinde giydiği ikonik Versace elbisesinden ilham alınan görünüm, aynı gece New York’ta gösterisi bulunan italyan moda evinin 2019 Pre-Fall koleksiyonuyla da uyumlu.

Beyonce, jay-zFotoğraf: Getty Images Turkey

Kostüm: Mary Katrantzou

Bir diğer kostüm ise Mary Kantrantzou imzası taşıyor. Tepeden tırnağa payet ve Swarovski kristallerle süslü, Afrikanın yerel kıyafetlerinden ilham alan tasarımlar, çizme, mayo ve pelerinden oluşuyor.

Katrantzou çağrıyı ilk aldığında, aklına Afrika haritasının geldiğini söylüyor. Tasarımcı verdiği bir demeçte “Afrika'nın çeşitliliğini kutlarken, Beyonce'nin hem enerjisini hem de zarafetini sahnede temsil etmesini istedik. Önce kıtayı çizdik ardından payet ve Swarovski kristalleriyle el işlemeli bir patchwork yarattık” diye açıklıyor.

Beyonce, jay-zFotoğraf: Getty Images Turkey

Kim Kardashian ve Beyonce gibi ünlü isimlerin gizli silahı olarak bilinen stilist Jenke Ahmed Tailly ile de yakın çalışmalarda bulunduğunu belirten Katrantzou:, Afrika'daki her bir ülkeyi temsil etmenin yanı sıra, üzerinde baskı hissedip hissetmediği sorulduğunda: “Kadın tasarımcı olarak seçilmek beni onurlandırıldı. Beyonce birçok kişi için çok fazla şey ifade ediyor. Ne de olsa, ‘she runs the world’”, diyerek sanatçının şarkısına atıfta bulundu.

ETİKETLER: BEYONCE , NELSON MANDELA , VERSACE , BALMAİN , JAY-Z , KÜRESEL VATANDAŞ FESTİVALİ: MANDELA 100 , MARY KATRANTZOU