30 Kasım 2018

Beyoncé'den Nelson Mandela'ya Duygusal Mektup

YAZI: ZEYNEP GÜR

nelson mandela

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Beyoncé Knowles-Carter, Pazar günü Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde düzenlenecek 'Küresel Vatandaş Festivali: Mandela 100' performansı öncesinde 2013 yılında hayata gözlerini yuman ikonik lider Nelson Mandela için yazdığı duygusal mektubu paylaştı.

Beyoncé, sözüne "Madiba" (Mandela'nın lakabı) diyerek başlıyor. Nelson Mandela'nın 18 yıl boyunca siyasi bir mahkum olarak tutulduğu Robben Adası'na yaptıkları ziyaretten bahsederken de; "O hapishaneye özgür bir adam olarak döndüğünüzde, tüm mücadeleleriniz ve fedakarlıklarınız gözünüzde yenide canlanırken, attığınız ağır fakat bir hayli temkinli adımları hatırlıyorum" diyor. Karşınızda ünlü sanatçının duygu dolu satırları.

 

Sevgili Madiba,

Sizinle 2004 yılında Cape Town’daki 46664 AIDS Benefit Konseri’nde tanışmıştık. O gün, üzerimde bıraktığınız etki hayatımın her anında yankılanmaya devam etti ve edecek. Tecrübeleriniz karşısında gösterdiğiniz teveccüh, minnet ve affetme becerisi bana ders oldu ve bu dersleri üç çocuğuma da aktaracağım.

Bu hafta Güney Afrika’ya gerçekleştirdiğim seyahatte sizi ve yanlışları doğruya çevirme çabalarınızı kutladık. Siz, stratejik bir savaşçı, cesur bir aktivist, karizmatik ve sevilen bir liderdiniz. İnsan hakları, dünya barışı ve Güney Afrika’daki ırkçılık ve ayrımcılığa karşı dimdik ayakta duran vizyonunuz hepimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmesinde yardımcı oldu.

Mahkum olarak tutulduğunuz 27 yılın 18’ini geçirdiğiniz Robben Adası’ndaki yürüyüşümüzü anımsıyorum. O hapishaneye özgür bir adam olarak döndüğünüzde, tüm mücadeleleriniz ve fedakarlıklarınız gözünüzde yenide canlanırken, attığınız ağır fakat bir hayli temkinli adımları hatırlıyorum. Kız kardeşim ve beni ‘Büyük Nelson Mandela’yla ilk kez tanıştıran annemin de dahil olduğu, sanatçılar ve misafirlerle dolu kalabalığa yaptığınız o konuşma esnasında gülümsediğinizi de hatırlıyorum. O an, kalbinizi ve alçak gönüllülüğünüzü gerçekten anladığımı hissettim.

Benim gibi çok fazla insanın imkansızlıkları reddetmesini ve dünyadaki kalıcı değişimi sağlamak için kendi potansiyelimizin farkına varmamızı sağladınız. Aşırı yoksullukla savaşmak, haksızlıklarla yüzleşmek, ırkçılık ve insan haklarıyla mücadele etmek için sarf ettiğiniz en küçük çabalar bile insanlığın yörüngesini değiştirebilir, bunu öğrendik.

Sizin 100. Yıldönümünüzde onurlandırdığımız, ‘Küresel Vatandaş Festivali: Mandela 100’de, sizin hayallerinizi kendi hayallerimiz yapacağımızın sözünü veriyorum.

Bizim için yaptığınız hiçbir fedakarlık, atılan hiçbir adım boşa değildi. Bundan böyle, sizinle geçirdiğim her anı onurlandıracağım ve sizden öğrendiğim her şeyi geleceğe ışık tutmak ve kalıcı çözümler getirmek için kullanacağım.  

-Beyoncé Knowles-Carter

 Beyoncé'den 5 Söz:

ETİKETLER: BEYONCE , BEYONCE KNOWLES , NELSON MANDELA