12 Kasım 2014

Tasarımcılar Louis Vuitton Monogramını Kutluyor

YAZI: ZEYNEP SEREN İLKAN

Ünlü Fransız moda evine adını veren kurucusu Louis Vuitton’un ölümünün ardından oğlu Georges Vuitton’ın tasarımıyla doğan monogram deseni, günümüzde markanın tüm dünyaca bilinen imzası. Orijinalliği ve kaliteyi barındıran bu imza aynı zamanda lüksü, el işçiliğini, sanatı, yeniliği ve hiç bitmeyen iş birliklerini simgeliyor. 

 

Yıllar içinde birçok işbirliğiyle yeniliğe giden, koleksiyonlarına yeni materyaller, desenlerine yeni motifler ekleyen marka, kanvas üzerine uyguladığı klasik monogram desenineyse sadakatini hiç kaybetmedi. Kuruluşunun 160.yılında da bu sadakati #celebratingmonogram projesiyle kutlama vakti diyerek 6 tasarımcıyla 6 yeni tasarımı moda dünyasına hediye etti.

 

Cindy Sherman'ın Bavulundaki Stüdyo

Amerikalı sanat fotoğrafçısı ve film yönetmeni Cindy Sherman, kendinden #celebratingmonogram projesi için bir tasarım yapması istenildiğinde, kendisinin de en büyük ihtiyacı olan taşınabilir bir stüdyo yapmış. Kamera çantasından makyaj aynasına 30'dan fazla bölmesiyle gerekli her şeyi tek bir bavulda toplamaya olanak sağlayan bu tasarım, işlevsel olduğu kadar da renkli.

 

 

 

Karl Lagerfeld'in Kum Torbası ve Boks Eldivenleri

Chanel ve Fendi markalarının kreatif direktörü, 20.yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından Karl Lagerfeld, Louis Vuitton'un klasik monogram desenini kum torbası ve boks eldivenlerine uygulayarak moda dünyasını bir kez daha şaşırtmayı başardı.

 

 

Christian Louboutin'in Alışveriş Sepeti

Louis Vuitton için alışveriş sepeti tasarlamaya karar veren Christian Louboutin, kendi markasıyla özdeşleşen kırmızı tabanı, alışveriş sepetlerine uyarlayarak monograma da imzasını atmış.

 

 

Frank Gehry'nin Kıvrımlı Kutusu

Louis Vuitton Vakfı Binası'nın da mimarı olan Frank Gehry marka için tasarladığı monogram desenli yandan asmalı çantasında ilhamını mimariden almışa benziyor. Sert kalıplı olan çanta aynı Louis Vuitton binası gibi kıvrımlardan oluşuyor.

 

 

 

Marc Newson'ın Koyun Postlu Çantası

Çağının en tanınmış endüstriyel tasarımcılarından olan Marc Newson, Louis Vuitton için tasarladığı monogram desenli sırt çantalarına renkli koyun postlarını katarak alışılmışın dışına çıkmış.

 

 

 

Rei Kawakubo'nun Delikli Çantası

Comme des Garçons'un kreatif direktörü Rei Kawakubo, #celebratingmonogram projesi kapsamında Louis Vuitton için çanta tasarlamayı tercih edenlerden. Markanın klasik tarzını çantaya açtığı deliklerle yıkmış.

 

 

 

 

 

ETİKETLER: LOUİS VUİTTON , KARL LAGERFELD , REİ KAWAKUBO , CHRİSTİAN LOUBUTİN , FRANK GEHRY , CİNDY SCHERMAN