13 Ocak 2016

Hedi Slimane Saint Laurent Hikayesini Noktalıyor mu?

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Moda dünyası 2015 yılını şiddetli ayrılık rüzgarlarının etkisinde geçirdi. Raf Simons Dior’a veda etti, Alber Elbaz Lanvin’den ayrıldı ve Alexander Wang Balenciaga hikayesini noktaladı. Suzy Menkes, bu vedaları moda dünyasının çöküş belirtleri olarak yorumladığında, 2016’nın ayrılıksız bir yıl olmasını temenni ettik. Geçen sene bu kadar yoğun çalan ayrılık çanlarının sesini bu yıl duymamak mucize olurdu ama henüz 2016’nın ilk ayını dahi yarılamamışken, moda kulisinde Hedi Slimane’nin Saint Laurent’den ayrılma ihtimalinin yayılması, şüphe tohumlarını içimize beklenenden de erken ekti.

Hedi SlimaneFotoğraf: www.hedislimane.com

Saint Laurent gibi hikayesi önceden yazılan güçlü bir markanın ruhunu değiştirmek neredeyse imkansızdır. Raf Simons Dior’a transfer olduğunda, koleksiyonlarını Christian Dior’un 10 yılda inşa ettiği temeli, yani Christian Dior’un rotasını takip ederek hazırlamaya başladı. 'Dior and I' belgeselini izleyenler, yıllar geçmesine rağmen köklü bir markanın her zaman kurucusuyla anılacağını ve özgürlüğün markayı kuran tasarımcının hayalleriyle sınırlı kalacağını bilirler. Hedi Slimane, Saint Laurent iktidarının altında özgürlüğünü ilan edebilmiş bir kreatif direktör. Saint Laurent denilince, artık Hedi Slimane’nin yazdığı hikayeleri okuyabiliyoruz. Peki, bu kadar kuvvetli bir imzanın Saint Laurent’den ayrılma ihtimali ne kadar yüksek? Saint Laurent’in de bünyesinde bulunduğu Kering grubuyla, sözleşme yenilenmesiyle alakalı sorunlar yaşadığı konuşulan Hedi Slimane’nin yerine gececek isim bile düşünülmüş.

Hedi SlimaneFotoğraf: @anthonyvacarello

Henüz bütün bunlar bir dedikodudan ibaret olsa da, Hedi’nin koltuğuna oturması planlanan isim Donatella Versace’nin cool prensi, Versus Versace'nin kreatif direktörü Anthony Vaccarello. Bu ihtimalin yüksek olup olmadığını düşünürken 2015 yılını hesaba katarak, moda dünyasında dengelerin her an değişebileceğini hatırlamakta fayda var. Hedi Slimane'nin ayrılık söylentilerine şaşırmamak lazım. Bir gün Alber Elbaz’ı Lanvin’siz hayal etmek, aklınıza gelir miydi?

ETİKETLER: HEDİ SLİMANE , SAİNT LAURENT , ANTHONY VACCARELLO , RAF SİMONS , YSLHEDİSLİMANE