26 Eylül 2015

Prada'nın Modern İş Kadınları

YAZI: SUZY MENKES

Acaba Miuccia Prada hiç asi kıyafetler tasarlamaktan, davetkar erotizmden veya gerçeküstü aksesuarlardan vazgeçecek mi? 

Umarım vazgeçmez! 

15-09/26/prada-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-1443251660.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ailesinden biri vefat ettiği için kendi defilesine katılamayan tasarımcı, her zamanki gibi kadınlığa övgü niteliğinde bir koleksiyon tasarlamış.  

Yuvarlak büyük küpeler, kıyafetin omuz kısmını kaplayan siyah fileler ve üzerinde parlak bir top bulunan sivri burun ayakkabılar... İşte herkesin görmek istediği Prada! Modern terziliğe getirilmiş ilginç değişiklikler. 

15-09/26/prada-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0250.jpg

Fotoğraf: Indigital

İş kıyafetlerinin alaylı bir taklidi gibi gözüken koleksiyonda, mankenler vücuda düzgünce oturan ceketler ve intizamlı eteklerle giyiyordu. Kıyafetlerde renk ve doku büyük rol oynuyordu.  

Çizgili etek-ceket takımlarından en ciddi olanına, altın rengi dudaklar, yaldızlı çizgiler ve zarif sivri burun ayakkabılar eşlik ediyordu.  

Hem mecazi olarak hem de gerçek anlamıyla Prada'nın vermek istediği mesajda bir şeffaflık vardı. Örneğin, düzgün bir ceketin altında hiç beklemediğiniz bir şekilde yarı şeffaf bir etek olabiliyordu, böylece kadın bacaklarının cazibesi gerçeküstü bir sunumla hissettiriliyordu.   

15-09/26/prada-ilkbahar-yaz-2016-milano-moda-haftasi-_mon0132-1443165675.jpg

Fotoğraf: Indigital

Öte yandan, koleksiyondaki yarı saydam yağmurluk veya ipek bir elbise günlük hayatta giyilmek için iyi seçimler olabilir.   

Prada'nın modern kadınların kanına girebilme ve onların düşüncelerini doğru analiz edebilme yeteneği çok esrarengiz. Bu yüzden de istisnai tasarımcı, moda dünyasında liderliği elden bırakmıyor. 

Prada 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , MİUCCİA PRADA , PRADA