18 Mayıs 2016

Pedro Almodóvar Julieta ile Cannes'da

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Carmen Maura'dan Penélope Cruz'a, muhteşem aktrisler kadrosuyla her filminde efsane yaratmayı başaran İspanyol sinemasının dahi adamı Pedro Almodóvar da Cannes'a ayak bastı. Üstelik yeni filmi Julieta'nın galasını kutlamak için. Almodóvar'ın filmlerini yakından takip edenler, 80'lerde hür kadınların şerefine çekilen Pepi, Lucy, Bom and Other Average Girls filmini hatırlayacaktır. Julieta da toplum normlarını alt üst eden bağımsız kadınlar hikayesinin devamı niteliğinde. 

Acıyı ve çarpıcı hayat hikayelerini eşsiz yönetmenlik filtresinden en gerçek ve en samimi haliyle geçiren Almodóvar, yeni filmiyle yine çıtayı yükseltiyor. Almodóvar, genel olarak yüksek doz hüzünden beslense de, her filminde olduğu gibi sonuna biraz umut eklemeyi de ihmal etmiyor.

Pedro AlmodóvarFotoğraf: Getty Images Turkey

Almodóvar'ın daimi ilham perisi Penélope Cruz filmin kadrosunda yer almıyor. Julieta, İspanya'nın yıldız oyuncuları Emma Suarez, Inma Cuesta ve Rossy de Palma'ya emanet. Filmdeki oyunculuklar kadar Julieta ekibi Cannes'ın kırmızı halısına getirdikleri İspyanyol ateşiyle de gerek festivali, gerekse seyirciyi şimdiden ikna etmeyi başarıyor. 

Söz konusu Almodóvar olunca, yıldızlar geçidini andıran bir gala beklentisi gayet sıradan karşılanır. Süper modellerin de uğramadan geçmediği Julieta'nın galası Natasha Poly ve Karlie Kloss gibi isimler sayesinde kırmızı halının göz kamaştıran ihtişamını aratmadı. Prada elbisesiyle büyüleyen Karlie Kloss, neredeyse bir başrol oyuncusu kadar özenmiş. Belki bir gün Karlie'yi de beyazperdede izleriz. Kim bilir?

Pedro Almodóvar

 

ETİKETLER: CANNES , 69. CANNES FİLM FESTİVALİ , PEDRO ALMODÓVAR , JULİETA , KARLİE KLOSS