28 Haziran 2020

Paris Moda Haftası Kaldığı Yerden Devam Edecek

YAZI: EKİN KURBETÇİ

fashion-show-chanel-paris

Fotoğraf: GoRunway

Pandemi krizinin ardından defilelere bir süre ara verilse de moda dünyası Eylül ayında geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Fédération de la Haute Couture et de la Mode'un açıklamasına göre Paris Moda Haftası, 28 Eylül - 6 Ekim tarihleri arasında rutin programına kaldığı yerden devam edecek ve 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarına sahne olacak. Avrupa'nın ilk onaylanan takvimi olan Paris Moda Haftası'nın katılımcıları ise henüz net değil, ancak görüşmeler devam ediyor. 

Koronavirüs kısıtlamalarıyla birlikte kendilerine yeni bir program yapmak için adım atan markalar da mevcut. Gucci, pandemi sonrası yeni dünyada geleneksel moda takvimine uymayacağını açıklamış, Burberry 2021 Yaz koleksiyonunu Eylül ayında, açık havada ve izleyicisiz olarak planladığını duyurmuş ve aynı şekilde Christian Dior da 22 Temmuz'da dijital platformlarda yayınlanacak bir şov planlayarak cruise tasarımlarını modaseverlerle buluşturacağını söylemişti.

Ancak otoritelere göre yeni normalde rutin moda haftaları da seyircisiz gerçekleşebilir, markaların çözüm olarak bulduğu inovatif yöntemler programa dahil edilebilir ve 'Fashion Week' olgusu podyumla dijital dünyanın birleştiği hibrid bir platforma dönüşebilir. Görünüşe bakılırsa moda haftaları hayatına kaldığı yerden devam edecek, ancak farklı bir kimlik ve hissiyatla...

ETİKETLER: PARİS MODA HAFTASI , 2021 İLKBAHAR/YAZ , COVİD-19