17 Aralık 2016

Mario Testino'dan Maskülen Portreler

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Mario TestinoFotoğraf: Mario Testino, Taschen

Yaklaşık 35 yıldır yüksek modanın ikonik anlarını, ölümsüzleştiren bir fotoğraf sanatçısı o. Prenses Diana'dan Kate Moss'a, rütbeli kadınların objektifine sonsuz bir güven ve heyecanla poz verdiği bir dost o aynı zamanda. Mario Testino'dan bahsediyoruz. Sayısız moda kampanyalarının görsel dilini yaratan, Towel Series ile dijital çağın çocuklarını da etkilemeyi başaran yıldız fotoğrafçı.

mario testino

Fotoğraf: Stella Tennant & Peru’s Presidential Guards, Lima, American Vogue, 2012

Mario Testino'yu kadın portreleri ve kadının görselliği üzerinden okumamak çok eksik kalır. Son kitap çalışması SIR, bunun en iyi örneği. 

"Zaman içerisinde erkeklerin fotoğraf sanatındaki konumu değişti. O maskülen imaj, kişisel stil ve sürekli bir değişim halinde olan erkek yüzü ve bedeni farklı yorumlara açık." diyen Mario Testino'nun, yüksek dozda maskülenlik içeren yeni kitabında 300 fotoğraf çalışması bulunuyor.

mario testino sır
Fotoğraf: Vincent Tintoner, Miguel Tintoner, Alvaro Villacorta, Miguel Villacorta, Jose Alfredo Koechlin & Sebastian Tintorer Lima, American Vogue, 2014

Pierre Borhan'ın makaleleriyle ve Patrick Kinmonth röportajıyla desteklenen kitap,  tanığı gibi.

Mario TestinoFotoğraf: Karl Lagerfeld, Paris, American Vogue, 2004

Mario Testino'nun erkekler kadrosu da oldukça sağlam. Kitapta fotoğrafları yer alan isimlerden bazıları şöyle: Brad Pitt, George Clooney, Jude Law, David Beckham, David Bowie, Mick Jagger, Keith Richard ve Karl Lagerfeld.

 

ETİKETLER: MARİO TESTİNO , SİR , TASCHEN , KİTAP