07 Mayıs 2016

Karl Lagerfeld: "Dior’un Başına Sarah Burton Geçmeli"

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Raf Simons’un Dior’dan ayrılmasının üzerinden tam altı ay geçmesine rağmen hala yerine gelecek isim belirlenemedi. Üzerinde durulan adaylar var fakat henüz resmi bir görüşme söz konusu değil. Kulislerde Lanvin’ın eski kreatif direktörü Alber Elbaz’ın ya da Jonathan Saunders’ın Dior’un kreatif kaptanlığını üstleneceği konuşuluyor.

Üçüncü bir isim önerisi de Karl Lagerfeld’ten geldi. Vogue Hommes’a verdiği röportajda, Alexander McQueen’in kreatif direktörü Sarah Burton’a işaret eden ikonik tasarımcı, Burton’ın haute couture’ün hakkını sonuna kadar verdiğini düşünüyor. Lagerfeld'e göre Sarah Burton Dior’un ağır sorumluluğunu taşıyabilecek nitelikere sahip.

Karl LagerfeldFotoğraf: Chanel

Sarah Burton 1997 yılından bu yana Alexander McQueen hikayesinde yer alıyor. McQueen’in asistanı olarak başlayan Burton, 2000’de kadın giyim koleksiyonlarının baş tasarımcılığına terfi etti. 10 yıl başarıyla sürdürdüğü görevinin ardından, Alexander McQueen’in 2010 yılında aramızdan ayrılmasıyla markanın DNA’sını en iyi bilen isim olarak McQueen’in kreatif direktörlük koltuğuna oturdu. Karl Lagerfeld'in de dediği gibi, Sarah Burton da Dior için gerekli tecrübe, vizyon ve sadakat fazlasıyla var. 

Moda dünyasının gündemindeki bir başka soru ise Hedi Slimane’nin geleceği. Geçtiğimiz ay Yves Saint Laurent’deki görevinden istifa eden Slimane, Lagerfeld’in hayranlığını çoktan kazanmış. Yves Saint Laurent’deki Hedi Slimane devrimlerini ayakta alkışlayan Lagerfeld, Slimane’nin defilelerindeki şovlarını abartılı bulsa da, tasarımlarını kusursuz bulduğunu belirtiyor. Slimane’yi Yves Saint Laurent’in Fransız zarafetini yok edip, Güney Kaliforniya’nın cool ve asi gençlik ruhuyla baştan yaratmasından dolayı eleştirenlere de Lagerfeld’in cevabı açık ve net. Lagerfeld, "Slimane'nin dört yıl içinde markaya sağladığı inanılmaz kar oranına bakın. Gerisini boş verin" diyor. 

Küba’da düzenlenen Chanel Resort 2017 defilesinde Hedi Slimane imzalı Yves Saint Laurent blazer ceketiyle karşımıza çıkan Lagerfeld’in bu tercihinin altında bir mesaj yattığını tahmin etmiştik. Bu hareketin arkasında Lagerfeld’in Slimane’ye duyduğu sevgiden daha fazlası olduğunu anlamak güç değildi. Lagerfeld’in yıldız kedisi Choupette’in Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafın altına düşülen yorumda, Chanel’in erkek giyim koleksiyonlarının başına Hedi Slimane'nin geçebileceğinin sinyalleri veriliyor. Bakalım, Hedi Slimane reformlarına Karl Lagerfeld ile güçlerini birleştirerek yoluna Chanel ile devam edip,  Choupette'in de yeni abisi olabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.


ETİKETLER: KARL LAGERFELD , DİOR , ALEXANDER MCQUEEN , SARAH BURTON , HEDİ SLİMANE , CHOUPETTE