12 Aralık 2013

Jameel Prize’ın kazananı Dice Kayek

Dice Kayek, Istanbul Contrast koleksiyonundan “Ayasofya”, “Kubbe” ve “Kaftan” isimli tasarımlarla Jameel Prize’ı kazandı.  İslam sanatlarını güncel bir bağlamda ve yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları doğrultusunda seçilen finalistlerin eserleri, 21 Nisan'a kadar Londra’daki Victoria & Albert Müzesi’nde sergileniyor. Sergi, daha sonra dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.

Tasarımını ve kreatif direktörlüğünü ISTANBUL’74'ün yaptığı Istanbul Contrast kitabı da Elif Şafak'ın anlatımıyla müzede satışa sunuluyor.


Geçen kısmın özeti:

Ayşe ve Ece Ege’nin Dice Kayek markalarıyla 2009’da Paris Ritz Bar'da başlayıp; sırasıyla Musée Des Arts Decoratifs, İstanbul Modern ve Amsterdam Müzesi’nde devam eden “İstanbul Contrast” projeleri yeni bir aşamaya taşınıyor.
Tasarımcı kardeşler, dünyanın en prestijli tasarım müzelerinden Londra’daki Victoria&Albert’ın iki yılda bir verdiği Jameel Prize’ın bu yılki 10 adayından biri oldu. 270 adaylık listede finale kalan 10 isim arasında yer alan Dice Kayek’in eserleri 11 Aralık 2013- 27 Nisan 2014 tarihleri arasında Victoria&Albert Museum'da sergilenecek. Kazanan ise serginin hemen öncesinde, 10 Aralık'ta açıklanacak.
İslam kültüründen esinlenilerek yapılan çağdaş eserlere verilen Jameel Prize projesini ödüllü mimar Zaha Hadid yönetiyor. Dice Kayek bu ödüle İstanbul Contrast sergisinde yer alan Kaftan, Kubbe ve Aya Sofya eserleriyle aday gösterildi. 10 kişilik final listesinde yer alan diğer isimler arasında; Faig Ahmed, Nada Debs, Mounir Fatmi, Rahul Jain gibi önemli çağdaş sanatçılar var. Ancak Ayşe ve Ece Ege’nin ödüle aday gösterilen ilk moda tasarımcıları olduğunu hatırlatalım.

-Ayşim Özgür

ETİKETLER: ÖDÜL TÖRENİ , DİCE KAYEK , ECE EGE , AYŞE EGE , VİCTORİA&ALBERT MÜZESİ