22 Ekim 2015

Dior’da Beklenmedik Ayrılık

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Raf Simons, 2012’nin başında Christian Dior’daki ilk haute couture koleksiyonunu tanıttığında, Marc Jacobs, Donatella Versace, Alber Elbaz, Riccardo Tisci ve Diane von Furstenberg gibi şovu izleyen isimlerden tam not almıştı. O gün bugündür, başarıyla işlediği kreatif yönetimiyle adından söz ettiren Raf Simons’un sürpriz vedası şok etkisi yarattı. Kulislerde bu ayrılık kararı hakkında tek bir söz bile duyulmaması ve Dior’un Raf Simons dönemi boyunca zirveye ulaşan finansal başarısı, görünürde hiçbir açıklayıcı neden sunmuyor.

15-10/22/raf-simons-1445533765.jpg

Christian Dior, Raf Simons dönemi boyunca satışlarda yüzde altmışlık bir artış yakalarken, Christian Dior Couture yüzde on sekizlik bir yükseliş oranıyla başarı çıtasını epey yükseltti. Rakamlarda hiçbir sorun yokken, Raf Simons’un dahi vizyonu Christian Dior’un estetik çizgisiyle bu kadar bütünleşmişken bu ayrılık niye?

47 yaşındaki Simons, ayrılık kararını özel nedenlerle açıklıyor. Hayat tutkusunu ve iştahını başka kanallara akıtmak isteyen kreatif direktör, biraz da kendi markasına yoğunlaşmak istiyor. LVMH grubuna ait olan Christian Dior’un yöneticisi Bernard Arnault’a teşekkürlerini sunmayı ihmal etmeyen Simons’un açıklaması içten ve samimi. Son dönemde sıklıkla çalan ayrılık çanları, 90’larda ya da 2000’lerin başında alışık olduğumuz kreatif direktörler ile markaların uzun soluklu ilişkilerini aratır oldu. Yakın zamandaki son örnek, Alexander Wang’in Balenciaga’dan ayrılması. Moda dünyası beklenmedik ayrılığın etkisiyle sarsılırken, Raf Simons’un yerine kimin geçeceği şimdiden merak konusu. Givenchy’nin ikonik lideri Riccardo Tisci, kuvvetli adaylar arasında.

CHRISTIAN DIOR 2016 İLKBAHAR/YAZ KOLEKSİYONU

ETİKETLER: RAF SİMONS , CHRİSTİAN DİOR , RİCCARDO TİSCİ , DİOR