08 Aralık 2016

DKNY'a Veda, Public School'a Dönüş

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Yüksek modanın gündeminde neredeyse her ay bir ayrılık haberi var. Kreatif direktörlerin veda döngüsüne hepimizde bağışıklık yarattı. 2015'in Nisan ayına geri dönüp, Donna Karan'ın ikonik markası DKNY bünyesinde gerçekleştirdiği değişimleri hatırlayalım. Donna Karan, kendi markasının kreatif direktörlüğünü Public School'un çifte vizyonu Dao-Yi Chow ve Maxwell Osborne'a emanet etti. 

DKNY devrimlerini başarıya götürmek için Donna Karan markasından bile vazgeçildi. Bu yeni ekibin kalıcı olması için Apple'ın eski pazarlama ve iletişim direktörü Hector Muelas da DKNY ailesine dahil edildi. Henüz 2 yılı dahi tamamlamayan Dao-Yi Chow ve Maxwell Osborne, üç koleksiyonluk DKNY maceralarını bitirdiklerini duyurdu. 

                                                      DKNY                                                             Fotoğraf: Indigital

Bu ayrılık kararında markanın LVMH'den çıkıp G-III bünyesine dahil olması da büyük bir etken. DKNY'ın geleceği için her anlamda yeni bir sayfa açılıyor. Bakalım DKNY, Donna Karan'sız eski günlerine geri dönebilecek mi?

Yüksek moda dünyası bu soruyla meşgul olurken, Dao-Yi Chow ve Maxwell Osborne yola kendi markaları Public School'da devam edeceklerini duyurdu. İki markayı birden idare etmek günümüz şartlarında pek mümkün değil. Bunun en yakın örneği Alexander Wang. Yılda dört koleksiyon hazırlamak zorunda olan tasarımcıların ve kreatif direktörlerin, bu hızlı akışa ayak uydurmaları gerçekten zor. Sorumluluk alanları tek bir markayla sınırlı değilse üstelik.

DKNY İlkbahar/Yaz 2017

ETİKETLER: DKNY , DONNA KARAN , DAO-Yİ CHOW , MAXWELL OSBORNE