09 Temmuz 2019

Dior Yeni Sezonda Teddy Girls ile Karşınızda

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dior

İsyankar zarafet ve yaratıcı cesaret! Maria Grazia Chiuri için Teddy Girls'ün moda karşılığı bu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra savaşın yok edici gücüne karşı Londra'da protest bir akım başlatan Teddy Boys'tan ilham alarak yeni bir kadın profili oluşturan Teddy Girls, kısacık kesilmiş saçları, maskülen stilleri ve ağızlarından düşmeyen sigaralarıyla, neredeyse androjen sayılabilecek bir kadın imajı yarattılar. Dior'un ilk kadın kreatif direktörü olarak Grazia Chiuri'nin bu öncü kızlara saygı duruşunda bulunmaması kaçınılmazdı tabii. Geçtiğimiz Şubat ayında Paris'te düzenlenen moda haftasında 2019-20 Sonbahar/Kış koleksiyonunu tanıtan Dior, yeni tasarımlarını Teddy Girls'e ithaf etti. Podyumunda tanık olduğumuz feminist ruh son yayınlanan kampanyaya da nüfuz etmiş durumda. (Dior 2019-20 Sonbahar Kış defilesinde neler yaşandığını buradan okuyabilirsiniz.)

Dior

Brigitte Niedermair'nin Dior için ilk kez fotoğrafladığı kampanyada başrol Selena Forrest ve Ruth Bell'in. Başarılı fotoğraf sanatçısı çektiği karelerle hem yaratıcı ve sanatsal bir diyalog oluşturmayı, hem de Teddy Girls'ün devrimci ruhunu yansıtmayı hedeflemiş. 

Dior

Koleksiyondaki 'Sisterhood is Global' mesajını da unutmamak gerekir. Kampanya kareleriyle bütünlenince daha da anlamlanıyor zira.

Dior

ETİKETLER: DİOR , KAMPANYA , MARİA GRAZİA CHİURİ , BRİGİTTE NİEDERMAİR , SELENA FORREST , RUTH BELL