01 Ekim 2015

Armani'nin Kırmızı Işığı

YAZI: SUZY MENKES

15-10/01/armani-suzy-menkes-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Giorgio Armani podyumunun ortasındaki kırmızı dijital gölcükte nilüferler yüzüyor.  

Kırmızı rengi, hafif kumaşlarla sağlanan havadar ve şeffaf koleksiyonu simgeleyen bir semboldü.  

Armani'nin 2016 koleksiyonu için kullandığı bir ifade var: "fil rouge", yani "kırmızı iplik". Gerçekten de çarpıcı bir etkisi vardı. Tıpkı tasarımcısının söylediği gibi, "Bu yeni bir feminenlikle, güç ve kuvvetle alakalı. Tabii bir de erotizmle ama basit olmayan haliyle."  

Daha hafif bir koleksiyon konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösteren sözlerdi bunlar. Bir Armani pantolonu bile havadar organze kumaşıyla dikilmişti, vücudun her hareketini X-ray cihazı gibi gösteriyordu.  

15-10/01/armani-suzy-menkes-spring-summer-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Armani'nin Rizzoli'den çıkan, 81 yıllık yaşamını ve modada geçirdiği 40 yılı anlatan kitabıyla ilgili onunla konuşabilmek için resmen sıraya girdim. 

Defile ise tasarımcının markanın ateşini canlı tutma çabasının güzel bir örneği. Şaka yapmıyorum, defilesinde kırmızı ahşap çin kutusundan, sardunyalara ve güllere kadar birçok kırmızı öğe varken "ateşi canlı tutmak" gerçek bir hal alıyor. Bütün bunların yanında bir de yaz kıyafetleri vardı. Etek-ceket takımları, sportif şifon pantolonlar veya elbiselerin üzerindeki düzgün kesim ceketler yazlık kıyafetler arasındaydı. Arada sırada kaftanlar görmek mümkündü. İpek şort-ceket takımının ceketinde  kırmızı ve mavi damlacıklar bulunuyordu veya bazıları da işlenmiş çiçeklerle yoğun bir biçimde süslenmişti.  

15-10/01/giorgio-armani-suzy-menkes-2016.jpg

Giorgio Armani ve Suzy Menkes, Armani'nin bebeklik fotoğrafının önünde.

Geçtiğimiz 40 yılla kıyasladığımızda bu bir Armani-light koleksiyonuydu. Hafif koleksiyon, bu sezon Milano'daki koleksiyonların genel havasına da son derece uygundu.  

Armani 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: SUZY MENKES , GİORGİO ARMANİ , ARMANİ