02 Aralık 2019

Alexander McQueen'den Gül Açan Bir Sergi

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Alexander McQueen

Fotoğraf: Chloe Le Drezen

"Yarattığım, ürettiğim her şey doğa ile bağlantılı." Alexander McQueen'in Londra, Mayfair'deki Old Bond Caddesi üzerinde bulunan mağazasının en üst katına adım atar atmaz bu alıntıyla karşılaşıyorsunuz. Sözün sahibi İngiliz modaevinin kurucusu Lee Alexander McQueen. Kreatif direktör Sarah Burton'ın yeni sergisi Roses'ın açılış cümlesi olarak kullanılmış. "Sergi derken müzede yer alan bir sergi gibi düşünmeyin, Roses çok farklı" diye uyarıyor Burton. "İletişim her şeyin temeli. Burada kolektif bir tecrübeyle üretiyoruz. 1996 yılında, Lee ile birlikte yol aldığımız Central Saint Martins döneminden bu yana böyleyiz. Stajyerlerden yetkililere hep bir arada, hep birlikte tecrübe ediniyoruz." Sergiyi gül gibi açan genç yeteneklere ve McQueen'in yaratıcı mirasına ithaf etmesi de bu yüzden. Zira başlattığı workshop'larla, verdiği eğitimlerle genç enerjiyi kreatif sürece her zaman dahil ediyo Burton. 

Alexander McQueen

Fotoğraf: Chloe Le Drezen

Alexander McQueen güllerinin sergilendiği calışmada sanat eserine benzeyen elbiseler ön planda. Red Rose isimli elbiseden görüp görebileceğiniz en şiirsel, en romantik elbiseye Roses sergisi doğanın kumaşlar aracılığıyla konuşan sesi gibi biraz. Örneğin McQueen'in 2007 yılında düzenlediği Sarabande defilesini unutmak ne mümkün. Bilhassa defilede canlı çiçeklerle işlenmiş o elbiseyi...

Yeni yıl üzeri Londra'ya yolu düşenler Roses sergisini mutlaka görmeli. Sergiye ilk bakış için ise aşağıdaki fotoğraf galerisine bakmanız yeterli. 

Alexander McQueen 'Roses' Sergisine İlk Bakış

Tasarım üstü bir isyankar! Lee Alexander McQueen'in hayatını ve kariyerini okumak için tıklayın!

ETİKETLER: ROSES , ALEXANDER MCQUEEN , SARAH BURTON , SERGİ