27 Eylül 2021

Jean Paul Gaultier'in Bir Sonraki Haute Couture Tasarımcısı Glenn Martens

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

jean paul gaultier, Glenn Martens

Jean Paul Gaultier Haute Couture iş birlikleri rotasında emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında sacai’nin tasarımcısı Chitos Abe 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunu üstlenmişti. Y/Project’in ve Diesel’in kreatif direktörü Glenn Martens ise aynı görevi Ocak ayında 2022 İlkbahar/Yaz haute couture koleksiyonu için gerçekleştirecek.

Aslında bu Martens’in Jean Paul Gaultier markasıyla ilk buluşması değil. 2008 yılında Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde mezuniyet defilesini sunan tasarımcı hemen ardından Gaultier tarafından işe alınmıştı. Elbette o zamanlarda Glenn Martens markanın kadın ön koleksiyonundan ve G2 isimli erkek markasından sorumlu genç tasarımcısıydı. Aradan geçen on üç yılın ardından bu Masterns için kısa soluklu bir eve dönüş sayılabilir.

jean paul gaultier, Glenn Martens

Jean Paul Gaultier, 2021 Sonbahar/Kış Couture

Vogue’a verdiği röportajda Glenn Martens bu iş birliğini şu şekilde anlatıyor; “Jean Paul Gaultier her şeyi mümkün kıldı. O modaya konuşma özgürlüğü getirdi ve değerlerinden ödün vermeden çalıştı. Üstelik bu değerler günümüzde bile geçerliliğini koruyor. Gaultier ile modaya karşı benzer bir bakış açımız var. İkimizde her şeyi o kadar ciddiye almıyoruz ve Fransız lüks ve couture modasında yükseltilmemesi gerekenleri yükseltiyoruz.”

Glenn Martens keyifli çizgileri ve form oyunlarının yanı sıra Jean Paul Gaultier’le aynı denim tutkusunu paylaşıyor. Ocak ayında gerçekleşecek 2022 İlkbahar/Yaz Paris Couture Haftası’ysa bizi bu uyumlu ikilinin yeni hikayesiyle buluşturacak.

ETİKETLER: JEAN PAUL GAULTİER , HAUTE COUTURE , GLENN MARTENS , 2022 İLKBAHAR/YAZ COUTURE