10 Nisan 2022

İkonik Bir Portre

ece sükan

Farklı enerjilerin buluşmasından kuvvet doğduğuna inanan Ece Sükan, Koton ile işbirliğinde sezonun öne çıkan renklerini ilham kaynaklarıyla harmanlıyor. Ece Sükan x Koton, seyahatin özgürleştirici gücünün ve 90’ların feminen enerjisinin portresi.

“Kolektif yaratımlara, işbirliklerine, enerjilerin buluşmasından kuvvet doğduğuna inanan ve bunları destekleyen biriyim” diyor kreatif direktör ve stil danışmanı Ece Sükan. Yıllardır moda sektörünün birçok farklı kulvarında çalışarak biriktirdiği fikirlerin artık süzülme ve sunulma vaktinin geldiği inancıyla Koton için kolları sıvamış: “İçinde bulunduğumuz çağın gerçek anlamda kolektif olduğuna inandığımdan, dünya çapındaki işbirliği projeleri radarıma giriyordu. Türkiye’de de bu tip projeleri yıllardır başarıyla sürdüren Koton’dan teklif geldiğinde doğru zamanda doğru proje olduğunu hissettim” diyor. Nomadic Craft ve Feminine Power isimli iki temadan oluşan koleksiyon, Sükan’ın seyahatten, farklı kültürlerden, mimariden, sanat tarihinden ve daha nice disiplinden aldığı ilhamı sezonun renkli ruhuyla bir araya getiriyor.

Ece Sükan x Koton, Sükan’ın moda alanındaki birikimlerini yansıtacağı nice projeden biri; “Ben içimde birçok farklı ruhu ve kadın tipini taşıdığıma inanıyorum. Birikimlerimi ileriki koleksiyonlarda da ortaya çıkaracağımı düşünüyorum” diyor. Eklektik bir yaklaşımla oluşturulan koleksiyon için ilham panosuna çok sevdiği 70’ler ve 90’lardan görsellerin yanı sıra stil ikonu Cher’i aldığını da ekliyor. Sükan için ilham almak nefes almak kadar önemli ve benimsediği bir süreç, hareket etme aşkı da bu yanını besliyor: “Çok seyahat ediyorum. Moda haftaları, Venedik Bienali, Art Basel... Böylece güncel ve enerjik kalabiliyorum” diyor. Diğer yandan arada bir durmayı ve tembellik etmeyi de ihmal etmediğini anlatıyor; denge kurmaya özen gösteriyor.

Koton ile işbirliğinde oluşturulan koleksiyonun, 90’ların cazibesi yüksek kadınından ilham alan Feminine Power temasındaki tasarımları Sükan’ın vintage tutkusunu; Nomadic Craft temasındaki doğanın egzotik gücünü taşıyan parçalar ise seyahat aşkını yansıtıyor. Sükan’ın ajandasında, birikimiyle farklı alanları besleyeceği daha çok proje var: “Televizyon programı, vintage koleksiyonculuğu, kamera arkası ve kamera önü pek çok proje yaptım modayla ilgili. Aklımda zaman zaman atölyeler şeklinde yaptıklarımı tek bir projede birleştirme fikri var.” Bir televizyon programı veya kitapla birikimini sentezlemeyi planlayan Sükan’ın oyunculuk alanındaki son girişimiyse yakında başlayacağı dijital proje. Onun bu çok yönlülüğüyle Koton’un vizyonunu buluşturan Ece Sükan x Koton, tıpkı Sükan’ın kendisi gibi ikonik siluetlere bürünmek isteyen çağdaş kadına hitap ediyor.

 

Fotoğraf: Mustafa Nurdoğdu
Video: Fora Norman
Moda Editörü: Tuğçe Bahçıvangil
Yazı: Hazal Bayat 
Proje Yöneticisi: Melis Akcan
Proje Uzmanı: İpek Elbeyli
Saç : Burhan Çılgın
Makyaj: Batuhan Sara
Video Asistanı: Osman Latif
Işık Ekibi: Ali Akın, Ömer Aksoy
Fotoğraf Asistanı: Salih Çelik
Moda Editörü Asistanı: Sena Seçen
Proje Asistanı: Bihter Neymen

ETİKETLER: ECE SÜKAN , KOTON