26 Ocak 2021

Chanel'in 2021 İlkbahar/Yaz Couture Şovunun Perde Arkası

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Vogue, Virginie Viard'ın ev sahipliği yaptığı ve Anton Corbijn tarafından filme alınan Chanel'in Covid-19 korumalı gösterisinin tek konuğuydu. Oyuncular Marion Cotillard ve Penélope Cruz ise bizleri sahne arkasına götürüyor.

Açık hava düğünü yapabilmek için güzel bir gündü. Parlak mavi bir gökyüzünün ve Grand Palais kubbesinin altında Chanel, kır çiçekleri, peri ışıkları ve beyaz at üzerinde bir gelinle tamamlanan samimi bir düğün temalı sunuma ev sahipliği yaptı. Kreatif direktör Virginie Viard notlarında, "Büyük bir gösteri düzenleyemeyeceğimizi biliyordum, bu yüzden aile kutlaması gibi küçük bir kortej fikrini buldum" derken, Covid-19 önlemleri gereği bu sezon seyirciye kapalı olan yapımın perde arkasına ise Vogue davet edildi.

Her ne kadar kısıtlanmış olsa da, kutlama ve yenilenme ruhu, Chanel'in haute couture salonlarının, Gabrielle Chanel'in kendisinin sahip olabileceği gibi mekanı yeniden ziyaret eden, dönüm noktası aynalı merdivenleri koruyan ve Goossens imzalı Coromandel ekranları ve yaldızlı buğday masaları birleştiren iç mimar Jacques Grange'nin tazelenmiş nezaketiyle Rue Cambon'a kadar uzandı. Bu alan, bugünün modelleri, marka elçileri ve sunumun kendisiyle birlikte, olayı anmak için hatıra fotoğraf albümü de üreten Hollandalı fotoğrafçı, film yapımcısı ve grafik tasarımcı Anton Corbijn tarafından çekildi.

Yaprakların serpiştirildiği ve her biri yeni kesilmiş beyaz kamelya ile süslenmiş sosyal mesafeli sandalyelerin bulunduğu defile alanında bulunan konuklar arasında Covid-19 testi yapılmış ünlü konuklar ve Chanel elçileri Marion Cotillard, Penélope Cruz, Caroline de Maigret, Lily-Rose Depp ve annesi Vanessa Paradis, Charlotte Casiraghi, Joana Preiss, Izïa Higelin ve  Alma Jodorowsky bulunuyordu.

Ve kaçınılmaz olarak aile toplantılarında olduğu gibi, orada bulunmayanlar için düşünceler havada kaldı. “Bu atmosfer bana İspanya'nın ve Fransa'nın güneyindeki ve İtalya'daki düğünleri hatırlatıyor. Bu çok Akdenizli bir his; her şey aile ile ilgili.” diyen Cruz, cümlesini “Ben böyle yetiştirildim; aile benim için en önemli şey. Virginie'nin de aynı şekilde hissettiğini biliyorum, Karl’ın da." sözleriyle devam ettiriyor.

Cruz, birkaç yıl önce Cannes Film Festivali'nde bir akşam yemeğinde Lagerfeld'e eşlik ettiğini, tasarımcının bir yardımcıya dönüp Fransızca olarak bir sonraki Cruise kampanyasını yapmasını istediğini söylediğini hatırlıyor. “Onunla hiç Fransızca konuşmadım ama anladım, anlamamış gibi davrandım. Onunla ve şimdi de Virginie ile çalışmak benim hayalimdi. Chanel ve Karl'ın özünü koruyor ancak yine de çok taze, orijinal, modern ve havalı, çünkü bunlar kendisini temsil ediyor. Virginie ile ne görürseniz onu alırsınız - işinde dürüstlük vardır ve bunu hissedebilirsiniz.

Marion Cotillard da Lagerfeld'in bir anısını paylaşmayı es geçmiyor. “Yıllar önceydi, 22 ya da 23 sene geçmiş olmalı ve bunun ne için olduğunu hatırlamıyorum ama Rue de Lille'deki stüdyosunda birçok oyuncunun fotoğrafını çekiyordu. Anna Karina oradaydı, Anouk Aimée de. Bana nasıl baktığını hatırlıyorum, onun tarafından seçilmek ve fotoğraflanmak çok güçlü hissettirmişti. ” dedi Oscar ödüllü yıldız.

"Böyle biri sana kariyerinin bu kadar erken bir döneminde baktığında sonsuza kadar seninle kalır. Kelimelerin ifade edebileceğinden daha fazlasıdır. Varlığından ve nezaketinden etkilendim. Birkaç yıl sonra modaevine davet edildiğimde, onunla New York'ta biraz zaman geçirdim ve her gün bulamadığınız ve moda dünyasında bulmayı beklemediğiniz aynı nezaketi buldum. Gözlerinin içine baktığında, tamamen oradaydı. Şimdi, Maison Chanel'in etrafındaki portrelerini gördüğümde, onu daha iyi tanımadığım için biraz pişmanlık duyuyorum. Bugün, Virginie ile bu deneyimi paylaşmak muhteşem - o evin ruhu ve Karl onun aracılığıyla yaşıyor. "

Herhangi bir organizasyon için toplanmanın beklemede olduğu bir zamanda Cotillard, bir aşk kutlamasını yeniden yaratma fikrini övüyor. "Bu koleksiyonda sevdiğim şey, kıyafetlerde gerçek bir düğünde olduğu gibi farklı kişilikler görmeniz - sanki herkes kıyafetini seçiyor ve güzelliğinin yanı sıra dokunaklı bir karışım olarak bir araya geliyor."

Chanel 2021 İlkbahar/Yaz Couture sunumu, kısıtlı bir gösteri prodüksiyonu üzerinde yürütüldü ve setteki herkesin testi dahil olmak üzere Covid-19 kısıtlamalarına bağlı kaldı.

ETİKETLER: CHANEL , #CHANELHAUTECOUTURE , 2021 İLKBAHAR/YAZ COUTURE