16 Kasım 2021

Bottega Veneta’nın Yeni Kreatif Direktörü Matthieu Blazy

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

 Matthieu Blazy, Bottega Veneta

Bottega Veneta’nın son üç yıldır yaşadığı değişim süreci, markanın yıldızını da yeniden parlatmıştı. Daniel Lee’nin kreatif rotasının izinde farklı bir ivme yakalayan marka, hem sosyal medyadaki yenilikleri hem de ünlü isimlerin etkisiyle “new Bottega Veneta” adının hakkını vermişti. Ancak Bottega Veneta ve Lee arasında yakalanan uyum beklenilenden kısa sürdü ve sürpriz bir ayrılık süreci yaşandı.

Ünlü İtalyan markası bu haberin ardından yeni kreatif direktör açıklamasının yakın zamanda geleceğini belirtmişti. 15 Kasım’daysa Belçikalı tasarmcı Matthieu Blazy, markanın yeni kreatif direktörü oldu. Bottega Veneta için yeni bir isim olmayan Blazy, 2020’nin ortalarından beri Daniel Lee’nin ardından gelen isim olarak görevdeydi. 37 yaşındaki Matthieu Blazy ilk olarak 2010 yıllarında baş tasarımcısı olduğu Maison Margiela Artisanal’da dikkatleri üzerine çekmişti. Ardından Phoebe Philo ile Celine yolculuğu başlayan Blazy, Philo tarafından özel olarak seçilen bir isimdi. Tasarımcının bir sonraki adresiyse Raf Simons’un baş kreatif direktörlüğündeki Calvin Klein 205W39NYC oldu.

Bottega Veneta'nın kodlarına hakim bir isim olan Matthieu Blazy'nin bu yeni görevi için Kering’in Başkanı ve CEO’su Francois-Henri Pinault “Matthieu Blazy’nin deneyim zenginliğinin ve geniş kültürel geçmişinin yaratıcılığıyla birleşerek Bottega Veneta mirasını başarılı bir şekilde taşıyacağına eminim” açıklamasını yaparken, Blazy ilk defilesini 2022 Şubat ayında Milano Moda Haftası’nda sunacak.

ETİKETLER: MATTHİEU BLAZY , BOTTEGA VENETA , HABER MODA , TASARIM