24 Ekim 2020

Es Devlin İle Zaman Tüneli

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

about time:fashion and duration

Beyonce’den Kanye West’e, dünyaca ünlü yıldızların nefes kesen sahne performanslarını mutlaka izlemişsinizdir. Elbette koreografi ya da ses sistemi gibi pek çok detay, bir yapbozun parçası gibi görev görüyor başarılı olmasında. Ancak sahne tasarımı ve ne derece yenilikçi olduğu, bu başarıyı belirleyen ilk kriterlerden. İngiliz sahne tasarımcısı Es Devlin ise bu zamana kadar pek çok konser ve bununla birlikte Met Opera'da Othello ve Barbican'daki Hamlet gibi tiyatro sahnesine de imzasını atmış bir isim. Görsel olarak konserlerin birbirleriyle benzerlik taşıdığını ve sıkıcı olduğunu düşünmesiyle tiyatro haricinde de sahne tasarımı yapmaya başlayan Devlin, “About Time: Fashion and Duration” sergisinde de yaratıcılığını sergiliyor.

about time:fashion and duration

Metropolitan Museum of Art's Kostüm Enstitüsü'nün şu anki baş küratörü Andrew Bolton’ın Es Devlin'den sergi alanı için bir senaryo yaratmasını istemesiyle başlıyor bu yolculuk. Aslında Andrew Bolton, geçtiğimiz yıl “Camp: Notes on Fashion” için de hayran olduğu Es Devlin ile çalışmak istemiş ancak ikili maalesef yoğun programları dolayısıyla bir araya gelememiş. Sergiden keyif alınmasının yanında bunun ziyaretçiler için bir deneyim olduğunu söyleyen Bolton, bu yüzden serginin hikayesini pekiştiren görsel tasarıma da önem verdiğini vurguluyor. Tabii ki Es Devlin de bunun için biçilmiş kaftan.

about time:fashion and duration

29 Ekim’de açılacak olan “About Time: Fashion and Duration” sergisi Meryl Streep, Julianne Moore ve Nicole Kidman'ın Virginia Woolf’un Orlando'sunu okumalarıyla farklı bir deneyim yaşatmayı vadederken, sahne tasarımı da elbette Devlin’in dahiyane anlayışını yansıtıyor. Bir saat gibi dönerek, 60 tarihi giysiyi onları yansıtan 60 yeni tasarımla eşleştirilmiş olarak gösterecek olan serginin başka bir önemli tarafı daha var. Müzenin 150 yıllık geçmişini kutlayacak olan “About Time: Fashion and Duration” moda tarihine de güçlü bir yakından bakış imkanı sunuyor.

ETİKETLER: METROPOLİTAN MUSEUM OF ART , ABOUT TİME: FASHİON AND DURATİON , ES DEVLİN