29 Aralık 2020

#Vogue2021Trends: Yeme-İçme

YAZI: CEMRE NARİN

Her ne kadar geleceği görebilmek istesek de pandemi süreci bizleri aslında hiçbir şeyin öngörülebilir olmadığı öğretti. Restoranların kapalı, hepimizin vaktinin çoğunu evlerinde karantinada bugünler sona erene yeme-içme sektörünün geleceğine dair tahminler yapmak ne yazık ki çok zor. İçinde bulunduğumuz bu beklenmedik dönemde restoranlar evlere kavanozlarda yemek gönderirken dünyanın dört bir yanından ünlü şefler çevrimiçi dersler veriyor. Meyhaneye gidemiyoruz, arkadaşımızla kafede buluşamıyoruz. 2021’ye girerken geçen seneden kalan birtakım değişikliklerin en azından bir süre daha devam edeceğini görebiliyoruz. Geneline baktığımızda sabır ve zaman isteyen, bizi iyi hissettiren ve birazcık da dünyanın, doğanın iyiliğini düşünen trendler söz konusu.

Vejeteryan

Fotoğraf: Christopher Coppola, Vogue USA, Mayıs 2007

1. Bitki bazlı beslenme

Her sene hangi renk yiyecekler öne çıkacak, ne tip restoranlar ilgi çekecek diye tahminler yapılır. Bazıları gerçekleşir, bazıları ise ancak trend raporlarında kalır. Benim şahsen görmek istediğim trendler bir süredir iklim ve gıda ile ilgili olduğu için bitki bazlı beslenmenin, sürdürülebilir tarımın, sıfır atık mutfağın yükselişinin trend olması gerektiğini söyler dururum. Ancak bu konular genelde en altlarda sıralanır. Belki de “mor yiyeceklerin yükselişi” kadar seksi olmadıkları için. Bu sene ise durum farklı. İlk defa bu konuları tüm trend raporlarında görüyoruz. Olması gerekenlerle tahmin edilenler ilk defa bu kadar örtüşüyor. Belki hepimiz vegan olmayacağız ama son yıllarda giderek yükselen farklı ot ve sebzelerle daha da yakınlaşacağız. Göz ardı ettiğimiz sebzelere farklı bir gözle bakacağız ya da hiç bilmediklerimizi mutfağımıza sokacağız. 

2. Her şey kavanozda

Ev yapımı demişken, bazılarımız geçtiğimiz sene hiç olmadığı kadar mutfaktaydı. 2021’de bir süre daha bu durum devam edecek. Bir yandan yemek yapmaktan yorulurken, diğer yandan da mutfakta yeni deneyimler peşinde koşanları göreceğiz. Son birkaç senedir yükselişte olan turşu kurma, filizlendirme, reçel, sos yapma konuları daha da derinleşecek, farklı lezzet kombinasyonları devreye girecek.

3. Balkon bahçeciliği ve kompost

Son birkaç senedir hızla gelen trendlerden biri de balkon ve şehir bahçeciliği. Evde olduğumuz bu dönemde ne nasıl ekilir, yetişir, toplanır öğreniyoruz. Bu trendle birlikte kompost yapımının da aslında zor olmadığını, mutfakta tezgâhın altında bile yapılabileceğini farkettik. Tükettiklerimizin çöpe değil de bahçemizi, bitkilerimizi besleyen toprağa, gübreye dönüşmesini izlemek son derece keyifli.

Vejeteryan

Fotoğraf: Matilda Goad

4. Kahvaltının artan önemi

Türk mutfağında kahvaltının yeri her zaman önemlidir. Ancak büyük şehirlerde yoğun trafik saatlerinde iş yerine ya da okula zamanında varmak adına vaktimizin çoğunu yollarda geçirdiğimizi düşünürsek ne yazık ki hafta içi kahvaltıya ayırabildiğimiz zaman oldukça kısıtlı. Belki de çoğumuz ayaküstü bir tost ya da toplantıdaki simitle geçiştiriyorduk. Pandemiyle birlikte evde kaldığımız bugünlerde kahvaltı yükselişte. Bu durumda 2021’de kahvaltıyla ilgili yenilikler göreceğiz. Önceden yapılabilen ev yapımı granola ya da ev yapımı su böreği, pide gibi zaman ve beceri isteyen hamur işleri revaçta olabilir.

5. Dünyadan mutfağa

Farklı ülkelere seyahat edemediğimiz bir dönemdeyiz. Kimse farklı ülkelerin mutfaklarını gidip yerinde tadamıyor. Arada bir Tayland'dan Pad Thai, Meksika’dan mole, Peru’dan ceviche yapmayı deneyerek kendimizi oralara ışınlanmış hissedeceğiz. Bunu yaparken farklı sofralar kurup, kendimizi iyi ve farklı mekanlarda hissettirecek ortamlar yaratabiliriz.

6. Uzaktan yemek dersi

Aslında yeni bir şey değil ama bugüne kadar pek ihtiyaç duymadık belki de. Dünyanın bir toplantı linki üzerinden ayağımıza geldiği bugünlerde bir başka trend de online yemek dersleri. Bu sayede dünyanın bir ucundaki usta bir aşçının, hatta restoranın sırlarını öğrenebiliyoruz. Üstelik farklı ülkelerden derse katılan diğer insanlarla da tanışma fırsatı buluyoruz.

7. Konforlu yemekler

Endişe ve kaygı dolu zamanlarda içimizi ısıtan, bizi iyi hissettiren yemekleri isteriz. Ratatouille filmindeki gibi bir koku, bir tat bizi çocukluğumuza götürüp, sıcacık hissettirebilir. Tencere yemekleri, çorbalar, makarnalar genelde bu görevi görürler. 2021’in özellikle ilk altı ayında konfor yemeklerinin çeşitlendiğini göreceğiz. 

8. Geri dönüşümlü paketler

Dayanamayıp daha çok görmek istediğim trendlerden birini de yazayım. Pandemi sürecinde plastik tüketimi ve üretimi hiç olmadığı kadar artmış durumda. Paket gıdada ve serviste plastiğin yerini geri dönüşümlü ambalajların, paketlerin aldığını görebilmek isteriz.

 

ETİKETLER: #VOGUE2021TRENDS , YEMEK TRENDLERİ , GASTRONOMİ , CEMRE NARİN