LIVING
LIVING

08 Mayıs 2021

Dekorasyonun Yeni Favorisi: Yumuşak Formlar

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

yumuşak koltuklar, roche bobois

@rochebobois

Evimiz her zaman en rahat olduğumuz alandır. Günün stresini ve yorgunluğunu geride bıraktığımız, sevdiğimiz şeyleri yapmaya, zihnimizi boşaltmaya fırsat bulduğumuz bu özel sığınak bir süredir tüm hayatımızı içine alan ayrı bir dünya haline geldi. Evden çalıştığımız, kısa soluklu çıkışlardan sonra yeniden döndüğümüz, hatta yaratıcılık konusunda kendimizi yeniden keşfettiğimiz evlerimiz bu süreçte çok daha rahat seçimlerle birlikte bazı dönüşümler yaşadı.

Bunun öncesinde görselliği daha fazla önemserken artık belki de üzerinde uzun saatler geçirdiğimiz koltuklarımızda ve sandalyelerimizde konforu bir üst seviyeye çıkarttık. Elbette bu yaşanan değişim dekorasyon alanına da hızla sirayet etti. Tasarımlar daha yuvarlak formlarla buluşurken yumuşaklık hissi veren kumaşlar da ön saflara yerleşti.

 

yumuşak koltuklar, roche bobois

@tacchini_italia_forniture

Bizim havlu kumaş olarak tanımlayabileceğimiz materyaller büyük koltuklardan yastık kılıflarına kadar kendini göstermeye başladığı gibi, beraberinde daha minimalist bir tavrı da getirdi. Elsa Hosk, Pernille Teisbaek, Camille Carriere gibi ünlü influencerlar da bu akıma uyarak dekorasyonlarında daha yumuşak seçimlere yöneldi. Her ne kadar en zor renklerden biri olan beyaz bu alanda sıklıkla tercih edilse de canlı renkler de aynı şekilde oldukça fazla kullanılıyor. Bu tarz formların seçilmesinin en büyük sebebi ise insanların yumuşak bir alana dokunduğu zaman yaşadığı rahatlık ve güven hissi. Aynı tavır deri parçaları da kapsarken beyazın yarattığı daha yazlık görünüm derilerle birlikte bu yeni nesil rahatlığı kış mevsimine de taşıdı.

 

yumuşak koltuklar, roche bobois

@ligneroset

Özetle artık bir koltuğa oturduğunuz zaman artık onu ev dekorasyonunuzun bir parçası olarak değil içinde keyif yapabildiğiniz ufak bir yuva gibi görmek istiyorsunuz ve bu rahatlık evinizin her köşesinde kendisini hissettirmeye başlıyor. Yani aslında dekorasyon zevkimizin bir ölçüde bu kadar değişmesinin ardında yaşadığımız psikolojik süreç de var. Sarılmaya olan özlemimiz artıkça bizi sarıp sarmalayabilecek büyük ve yumuşak tasarımlar daha cazip gelmeye başlıyor. Maksimum konfor isteğimizin yanı sıra perçinlenen bu istek, baktığımız anda bile bize rahatlık ve sakinlik hissini veren seçimlere yönlendiriyor. Yaşam alanlarımızın bize çok daha fazla anlam ifade ettiği bu zaman dilimi ne kadar sürer henüz belli olmasa da yaşadığımız bu değişim kişisel seçimlerimizde kalıcı bir etki bırakacak gibi gözüküyor.

 

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

elsa hosk (@hoskelsa)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: DEKORASYON , TASARIM , PUFF KOLTUKLAR , DEKORASYON TRENDİ