LIVING
LIVING

25 Mart 2021

Dekorasyonun Şık Detayı: Kadife

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

kadife

Fotoğraf: @almost30podcast

 

Kökeni milattan öncesine kadar dayanan kadife, yumuşak ve şık görünümü kadar üretim zorluğundan dolayı her dönemin asalet sembollerinden biri olmuştur. Kadife sektörünü ilk olarak başlatan İtalya’yla birlikte bu kumaş ev dekorasyonundan kıyafetlere kadar pek çok alana yayılarak üst kesimin favorileri arasındaki yerini aldı. Özellikle 1900’lü yılların Edward döneminde yaşanan sanat ve kültür akımı kadifeyi dekorasyona da yansıyarak yemek sandalyelerinde ve şezlong olarak nitelendirilen popüler kadife kanepelerde kullandı.

 

kadife

Fotoğraf: @santiago_pons_llobat

 

Günümüzde tasarımlar pek çok farklı forma bürünse de özellikle geçmiş dönemi yansıtan dekorasyon seçimleri ve kadife kullanımı popülerliğini korumaya devam ediyor. Eskiyle yeninin, kırsal detayların endüstriyel tasarımlarla birleştiği evler modern dönemlerde bile zamanı geriye saran görünümlerden referans almaya devam ediyor.

Konu kadife gibi güçlü bir kumaş olduğu zamansa çok büyük manevralara gerek kalmadan birkaç ufak değişimle yaşam alanınıza şıklık katabiliyorsunuz. Sizin için bir araya getirdiğimiz kadife dokunuşları yeni dekorasyon fikirleriniz için ilham kaynağı olabilir.

 

 

ETİKETLER: KADİFE , RETRO , TASARIM , DEKORASYON