LIVING
LIVING

16 Ekim 2021

4 Adımda Evinizi Sonbahara Hazırlayın

YAZI: KERRY MCDERMOTT

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

2021 sonbahar ev dekorasyon trendleri

Fotoğraf: Yulia Gorbachenko, Vogue Rusya, 2021 Mayıs

Karantina sonrası özlemle beklenen ve bir o kadar da tadını çıkardığımız yaz aylarını resmen geride bırakırken, mevsim de bir kere daha evde kalmanın cezbedici olduğu günlere dönüyor. Succession'ın üçüncü sezonuna gün sayarken, iç mekanlara sığınmak için de bekliyor olabilirsiniz. Günler kısalıp evde geçen vakit artarken evlerde geçireceğiniz zamanı daha davetkar hale getirmenin yollarına değiniyoruz. 

Soho Home'un iç stil müdürü Candy Murray'e göre, bir odayı olabildiğince rahat hale getirmek için genellikle tek gereken aydınlatma, renk ve dokuyu akıllıca kullanmak. Bir sonbahar ortamının da bol miktarda portakal içermesi gerekmediğini ekleyen Murray’ın, evinizi sonbaharda ultra rahat hale getirmek için sunduğu basit ipuçlarını paylaşıyoruz.

Bazı ilham verici görsellerle başlayın

Coşkuyla minderleri seçmeden önce, belki de Pinterest ile başlayabilirsiniz. Murray, "İlham almak için zaman ayırın." diyor. “Her zaman görüntülere bakarak başlarım. Bunun iç mekanlara özel olması gerekmez, yaratıcı süreci başlatan bir sanat eseri, bir bina veya bir resimdeki renk şeması olabilir. Bu, çizginin daha aşağılarına geri dönmek için harika bir moodboard görevi görür ve daha sonra dokuları, kumaş ve renk örneklerini ortama uyacak hale getirmek için bir temel sağlar.” diye ekliyor.

Geleneksel sonbahar tonlarıyla sınırlı kalmayın

Murray, "Sezonun sonbahara dönüşmesi, her şeyi otomatik olarak düzenlemeniz veya büyük bir revizyon yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor." diyor. “Evlerde daha sonra aksesuarlar ve farklı dokularla farklı hayatlara bürünebilecek sakin tonlar kullanıyoruz. Örneğin mavi de bizim için en az yeşil kadar önemli bir renk. Kısacası renk seçimlerinizde sınırlı kalmamak ve seçici olmak önemli.”

2021 sonbahar ev dekorasyon trendleri

Fotoğraf: Matthieu Salvaing

Aydınlatmanın gücü

Murray’a göre rahat alanların temel bileşenleri aydınlatma ve doku. “Duvar lambaları ve masa lambaları kullanarak aydınlatmayı düşük tutmayı deneyin. Her şeyi olabildiğince rahat ve sıcak tutmak çok önemli. Cam ve açıkta kalan ampuller için de abajurları tercih edebilirsiniz.”

Doku ve kokular

Mermer, kaymaktaşı veya antika pirinç gibi bağımsız şamdan veya mumluklar yerine güzel nesneler olarak hizmet veren kapları kullanmanızı öneren Murray, “Ev kokusu da önemlidir ve rahat bir alanda titreyen mum ışığı gibisi yoktur.” diyor ve ekliyor: “Zemini unutmayın, çünkü bir alanı daha yumuşak görünümlü ve rahat hale getirmek için oldukça önemli bir rolü var. Ayrıca ayaklarımıza sağladığı rahatlığı da önemsemek lazım.”

 

ETİKETLER: 2021 SONBAHAR TRENDLERİ , EV DEKORASYONU