20 Haziran 2022

Yalın ve Etkili

YAZI: ZEYNEP AKDOĞAN

skin

Vogue Türkiye güzellik editörü Zeynep Akdoğan, özellikle sıcak sezonda güneş alerjisiyle yüzünde ve dekoltesinde baş gösteren kızarıklıklara, yer yer kuruyan hassas ve karma cildine şifa olan yalın bakım ritüelini anlatıyor.

Kar, rüzgar veya güneş fark etmez… Hava şartlarından mütemadiyen etkilenebilen, çabuk kuruyabilen hassas ve karma cilde sahip biri olarak uzun zamandır sezonlar ötesi bir bakım ritüeli arayışındaydım. Bazı antioksidanların benimkine benzer ciltlerde tahrişe sebep olabileceği bilimsel gerçeğinden yola çıkarak antioksidan içerikli formüllerin özellikle de plaj sezonunu açtığım anda cildimde oluşan kızarıklıkları yatıştırmak şöyle dursun, daha da körükleyebileceğine inananlardandım. Bu inancımı altüst ederek kişisel cilt bakım ritüelimi güncelleyen marka SkinCeuticals oldu.

Markanın dermatologlardan ve güzellik editörlerinden tam not alan SilyMarin CF ürünü, cildi UV ışınlarının yanı sıra serbest radikallere karşı da koruma altına alan Silymarin, yani devedikeniyle tasarlanmış. Saf C vitamini de içeren, donuk ve matlaşmış ciltlere canlılık katan antioksidan özellikli bir formüle sahip oluşu da cabası. Cilt bakım ritüelimdeki yerine gelirsek, sabahları cildimi nazik bir temizleyiciyle çevresel kirlilikten ve makyajın kalıntılarından arındırdıktan sonra SilyMarin CF serumunu tüm yüz, boyun ve dekolteme uyguluyorum. Genellikle ince ve su gibi akışkan yapıda gelen C vitamini serumlarının aksine daha yoğun, kolayca emilebilen bir yapıya sahip bir serum bu. Dolayısıyla, dört ila beş damla kullanmak, yer yer kuruyabilen hassas cildimi tek hamlede yatıştırmaya yetiyor. Ardında yapış yapış bir doku bırakmadığını; aksine yumuşak bir baz yarattığını da not düşeyim.

Ritüelimin ikinci adımı, hiyalüronik asit içeren SkinCeuticals’a ait H.A. Intensifier. İçeriğindeki L’Oréal patentli Proxylane ve mor pirinç özleriyle daha canlı, aydınlık, sıkı ve pürüzsüz bir doku yaratmayı amaçlayan, göz çevresine de uygulanabilen yoğun yapılı ürün, hedeflerini on ikiden vuran türden. Zira hızlıca emilebilen jel ve serum karışımı yapısıyla tampon hareketlerle nazikçe uyguladığım saniyede cildime yumuşak bir doku ve sağlıklı bir ışıltı kazandırıyor. Gece bakım ritüelime de eklediğim, günde iki defa kullandığım bu ürün sayesinde ayrı bir nemlendiriciye ihtiyaç duymadığımı fark ediyorum.

Son etapta ise güneş koruyucu var. Kolay tahriş olabilen, kızarıklıklardan mustarip ciltlerin ritüeli, genellikle tam da bu noktada çıkmaza girebiliyor. Hassasiyet seviyesi güneş altında zirveye çıkan biri olarak çareyi 50 koruma faktörü içeren Oil Shield UV Defense Sunscreen’de buluyorum. Ürün, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı görünmez bir kalkan niteliğinde. Görünmez diyorum, zira ciltte beyaz bir kalıntı ve yağlı bir doku bırakmayan ince, hafif, mat bir yapıya sahip. Üstelik tene hızla nüfuz eden formülü sayesinde makyajı altına da rahatlıkla uygulanabiliyor.

Yalnızca iki haftadır muntazaman uyguladığım bu üç adımlık alabildiğine yalın ritüelin sonuçlarına gelirsek… Her şeyden önce, tatil sezonunu açtığım bugünlerde yüzümde veya dekoltemde güneşin temasıyla öbek öbek beliren alerjik kızarıklıklardan eser yok. Bunu, SilyMarin CF’in hasarı önleyici
niteliklerine bağladığımı da açıkça belirteyim. Yanaklarımda yer eden akne ve güneş lekelerinin hafiflemiş olması bir yana, cilt kalitemin geliştiğini, cildimin pürüzsüzleştiğini ve aydınlandığını hissediyorum. Dahası var. Son dönemlerde özel bir davet olmadığı sürece ten makyajına ihtiyaç duymuyorum. Bir cilt bakım ritüelinin verimini gösteren en büyük kanıt da bu değil midir zaten?

SkinCeutical ürünleri hakkında detaylı bilgi almak ve online danışmanlık için buraya tıklayınız

ETİKETLER: SKİNCEUTİCALS