22 Ekim 2015

Makyajsız Mükemmel Görünmenin 5 Yolu

YAZI: EZGİ BİLGİ

Güzellik ancak hiç uğraşılmamış gibi... Artık hemen her kadının ortak isteği böyle bir görünüme sahip olmak. Çünkü dijitalleşen dünyada gördüklerimiz artık bize inandırıcılıktan uzak geliyor. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, hızı ve kusursuzluğu sebebiyle ne kadar gerçek olduğunu sorgulatıyor. Bu durum artık güzellik algımızı da değiştirdi. Doğal ve gerçek olan bizim için daha çekici. Çektiğimiz selfie’yi filtrelere boğmak yerine kendimiz gibi görünmek istiyoruz.

15-10/19/gucci_745_ss16-1445241241.jpg

Gucci 2016 İlkbahar/Yaz güzellik detayı

Sezonlardır podyumları etkisi altına alan “no make-up make up” yani makyaj yokmuş gibi görünümün çıkış noktası da bu doğallık özlemi.  Bu makyajsız görünümün kilit noktası elbette pürüzsüz bir ten. Bunu elde etmek ise sandığınızdan daha kolay. Sadece birkaç noktaya dikkat etmek yeterli.

 

1. Önce arınma

Işıldayan, canlı bir cildin ilk adımı temizlik. Cildin gün boyunca maruz kaldığı dış etkenlerin yarattığı zarar tahmini edebileceğinizin ötesinde. Kapatıcı dokudaki makyaj ürünleri, nemi, sebumu, keratin pulcuklarını hatta deriden atılması gereken toksinleri hapsedip derinin nefes almasını engelliyor. Cilt bu nedenle donuk ve pürüzlü görünüyor. Aynı şekilde hava kirliliği gibi dış etkenler ve stres faktörü cildin donuk ve sağlıksız görünmesine neden oluyor. Temiz bir cilt aynı zamanda cildi, onun güç kaynağı olan nemlendiriciye hazırlıyor.

Öneri ürün: Yeni Avon Nutra Efects serisinden Micellar temizleme suyu miseller molekülerinin mıknatıs etkisi ile baskı uygulamaya gerek olmaksızın makyaj çıkarma işlemini pratik bir hale getiriyor. Onarıcı temizleme sütü ise, cildinizi besler, fazla yağı giderir, cildin onarılmasına ve rahatlamasına yardımcı olur.

 

2. Nemlendiricisiz asla

Temizliğin ardından cildi nemlendirmek şart. Cildinizin özellikle kışın gri tonlara dönmesinin sebebi sıcaklığın düşmesi ve kapalı ortamlardaki ısıtma sonucu olan nemsizlik. Uyku düzeninin bozulması ve hava kirliliği de cilt metabolizmasını ve dengesini bozuyor. Böylece cilt nemini kaybediyor ve canlı görünüm kayboluyor. Ayrıca nemini kaybetmiş cilt kuruyor ve yaşlanma gibi olumsuz etkilere daha yatkın hale geliyor. Cildin doğal güç bariyerini destekleyecek ve nem dengesini sağlayacak ürünlere yatırım yapın. Yeterli sıvı tüketimi ve yeterli uyku ile sigara ve stresten uzak durmak cilt sağlığında önemli role sahip.

Öneri ürün: Avon Nutra Effects Hydration gündüz kremi SPF15 kendi ağırlığının 12 katı kadar suyu içine hapseden Chia tohumları içeriyor. Uygulandığı anda milyonlarca cilt hücresinin nem ihtiyacını karşılar.

15-10/22/avon_nutra_effects_arctisztitok-1.jpg

3. Yılın her ayı güneşten korunun

Fazla güneş gören cilt zamanla kahverengi lekeler üretmeye başlar. Yapay ışıklara maruz kalmak bile aynı sonuca yol açabiliyor. Üstelik uzmanlara göre ince çizgilerin %90’ı uzun saatler güneşe maruz kalmaktan kaynaklanıyor. Güneş yalnızca elastin ve kolajen seviyesini düşürmekle kalmıyor aynı zamanda cildi kuruluktan doğal olarak koruyan seramidleri de tüketiyor. Bu yüzden SPF’li ürünler ve güneş koruma kremleri bir anlamda anti-aging ürünü diyebiliriz. İhtiyacınız olan tek şey SPF15 ve üzeri koruma faktörü içeren bir nemlendirici.

Öneri ürün: Avon Nutra Effects Radiance gündüz kremi SPF20 Cennet Çiçeği tohumları renk bozukluklarına ve eşit olmayan cilt tonuna yol açan cilt hücrelerindeki pigmantasyonu azaltmaya yardım eder. Gerçek bir oksijen kaynağı olan bu tohum nem tutma özelliğiyle de aşırı pigment artışını engellemeye yardımcı olur.

 

4. Göz çevrenizi unutmayın

Kan akışının yavaşlaması en büyük etkiyi cildin ince olduğu göz çevresinde gösterir. Böylece koyu halkalar oluşur. Yeni göz çevresi ürünlerinde kolajen üretimini tetikleyen güçlü antioksidana sahip içerikler etkili oluyor. Çevresel faktörleri en aza indirgeyen bu antiokasidanlardan böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi yenileyici ve aydınlatıcı etkiye sahip olanları tercih edin.

Öneri ürün: Avon Nutra Effects Bilyalı göz çevresi bakım ürünü aronia böğürtlen kompleksi ve optik inci teknolojisinin canlandırıcı gücü ile göz çevreni canlandırır.

 

5. Cilt tipinize göre ürün seçin

En iyi ürün cildinize en uygun olandır. Pahalı kozmetikler, en son araştırmaların ışığında en iyi etken maddeler kullanarak uzun çalışmalar sonucu üretilmiş olabilir. Fakat sizin cilt tipinize uymayan birini seçtiğinizde fayda sağlamanız pek mümkün görünmüyor. Kısaca yapmanız gereken, önce tam olarak cilt tipinizin ne olduğunu öğrenmek ve bu onun için önerilen ürünleri tercih etmek. Örneğin yağlı, gözenekleri açık,daha kalın bir cilt daha güçlü,soyucu ve derine nüfuz eden bir temizleyiciye ihtiyaç duyar. Aynı şekilde kuru veya ince ve hassas yapıda bir cilt soğuk hava gibi zorlu koşullara derhal reaksiyon verir. Bu durumda süt yapıda bir temizleyici, alkolsüz tonik, parfümsüz nemlendiriciler kullanmak gerekiyor.

Bu bir tanıtımdır