03 Kasım 2010

Lazer şişede

Clinique'in çok satanlar listesine gireceğini tahmin ettiğimiz yeni ürünü Repairwear Laser Focus Kırışık ve UV Hasarı Silici serum piyasaya çıktı. Lazer operasyonuna kafa tutmasa da, % 63'lük lazere denk sonuçları alışveriş listesine katmak için yeterli sebep. Yeni ürün tanıtımı için Türkiye'ye gelen Dr Emmanuelle Moirrand'la serumu masaya yatırdık.

Şöyle bir senaryoya göre bu kadının bakımı nasıl olmalı? 30-40 yaşları arasında, bir Türk kadını düşünün. Kırışıklar başlamış, lekeler hafif görülüyor. Kahverengi gözlü, kestane saçlı, yazın Türkiye'nin güneyinde kolay bronz olabilen cilt tipine sahip...
Aslında bu soruya cevap vermek için kişinin cilt tipini bilmemiz gerek. Yağlı mı, kuru mu nasıl bir T bölgesi var gibi. Ama 30 yaşında bir kadının çizgileri gözlerde başlamış olabilir. Ayrıca Türkiye'deki iklimden dolayı güneşe ve UV ışınlarına çok dikkat etmesi gerekir. Kişiyi görmeden bile şunu tavsiye edebilirim; En azından kırışıkları önleyici bir serum kullanmalı. Gözlere kırışık giderici krem ve günlük kremlerinde içinde mutlaka SPF olanlarını tercih etmeli.

Yaşlanmanın en önemli faktörü nedir?
En önemli faktör UV ışınları. Tabii ki genetik çok önemli ama yine de öncelikli tetikleyici UV ışınları. Çevre faktörlerini de hesaba katmak lazım. Ayrıca çevre kirliliği ve beslenme de önemli faktörlerden.

Sağlıklı cilt için ne tavsiye edersiniz?
Clinique'te bizim için önemli olan cilt temizliğidir. Cildin sürekli temizlenmesi ve arındırılması gerekir. Her sabah ve akşam hem temizleme hem de arındırma yapılmalıdır. Bu işlem nazikçe yapılmalı. Çünkü bu işlemi sadece ölü hücrelerden arınmak için yapıyoruz. Hücrelerin tazelenmesi 28 günü buluyor. Yaşlandıkça bu sayı daha da yükseliyor, O yüzden temizleyip, arındırıp sonra da nemlendirme yapılmalı. Bu işlemlerin en sonunda probleme göre ürün kullanılmalı. Çizgiler sorunsa kırışıklık kremi, akneler sorunsa akne kremi gibi.

Clinique'in yeni serumunu kimler kullanmalı?
Özellikle çizgilerin gözlerde oluşmaya başladığı 30 yaşlarından itibaren, tüm etnik kökenliler kullanabilir. Alerji testi yapılmıştır. Parfüm içermez. Kırışıklıklardan rahatsız olan herkes kullanabilir. Kullanılışı da çok kolaydır. Sabah ve akşam nemlendiricinin altına 3 damla şeklinde uygulayacaksınız.

Bu serum lazer operasyonun yaptığı neleri yapabiliyor?
Bu kremi yarattığımızda dermatoloji markası olduğumuz için, dermatologlarla beraber çalıştık. Dermatologların ofislerinde lazerle neler yaptıklarına baktık. Lazer ışık demek, ışık da kolajen üretimini stimüle ediyor ve artırıyor. Ancak bazen kızarıklık ya da enflamasyon gibi yan etkileri olabiliyor.
Bizim dermatologlarda kolajen stimülasyonunu artırıcı ama bu tip yan etkileri bırakmayan bir ürün yaratmaya başladılar. Dermatologlarla çalışırken onların kendi uygulamalarında da kullanabilecekleri ürünleri yaratmaya çalışıyoruz. Asıl fikir hasarı tamir etmek ve oluşabilecek hasarları önlemek. DNA'yı tedavi edici enzimlerden faydalanmak. DNA güneş ışınlarından ve lazer operasyonlarından etkileniyor. Yeni serumda da 3 enzim bulunuyor. Antioksidan, retinol ve nar ekstresini serbest radikallerle savaşmak ve hasarları gidermek için kullandık. Ayrıca formülün içine pepditler de var.

Bu serumdan ne beklemeliyiz? Sonuçları ne zaman görürüz?
Lazer karşılaştırması yaptık. Tabii ki lazerle yarışamazdık. 3 seans denedik. 1 ay, 8 hafta ve 12 hafta. Sonra sonuçları karşılaştırdık. 12 haftalık serumla %63 'lük bir lazer başarısı yakaladık. O yüzden kozmetik bir serum için bu sonuç hiç de fena değil. Bu serumun lazer tedavisiyle kullanımı etkiyi tabii ki artırıyor.
Bir de bu serumu mutlaka SPF faktörle kullanmak gerek. Nemlendiricinin ya da fondötenin içinde SPF olsa yeter.

Güzellik sektöründeki uygulama ve ürün kullanımının geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Amerika'da Botox gibi daha müdahaleci yöntemler tercih edilirken, Avrupa natürelliği tercih ediyor. Bana göre on yıl içinde genç görünmek daha kolaylaşacak. Herkes için günlük cilt bakımı önem kazanıyor. Gelecekte cerrahi müdahalelerin ve kozmetik ürünlerin kombinasyonunun uygulanacağını düşünüyorum. Tek bir işlemden fayda beklemektense ufak olsa da herşeyden biraz mantığı olacak. Yani biraz dolgu, biraz makyaj, biraz da soruna göre ürün kullanımı.

İlgili Başlıklar