31 Mayıs 2014

Güneşi seviyorum

Güneşin kısa ve uzun vadeli etkilerine karşı koruma sağlayan Ambre Solaire'in Güneşi Seviyorum projesi çocukları eğlendirirken güneşin zararlarına karşı da bilinçlendiriyor. Proje kapsamında BKM Mutfak tarafından Dr. Gülnihal Şarman danışmanlığında hazırlanan "Güneşten korunuyorum; çünkü kendime iyi bakıyorum’’ oyunu güneşin olumsuz etkilerini çocuklara keyifli bir şekilde aktarıyor.

 

Çocukları bilgilendirebilmek ve koruma alışkanlığı edinmelerini sağlayabilmek için BKM Mutfak, Koruncuk Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ve Dr. Gülnihal Şarman ile birlikte gerçekleşen bu işbirliği toplam 48 okulda sergilenen oyunla yaklaşık 10 bin çocuğa ulaşıyor.

 

Projede yer alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman: “Güneşten yayılan ultraviyole ışınlarının bilinen, ispatlanmış kanserojen etkileri vardır. Cilt kanserinin her tipinin oluşumunda bu ışınlar rol oynar. Bilinçli güneşlenme bebeklikten başlayarak yaşlılığa kadar yaşam boyu devam etmelidir. Bu anlamda Ambre Solaire ile oldukça önemli bir işbirliği gerçekleştirerek güneşin zararlı etkilerine karşı çocukların bilgilenmesini sağlıyoruz. Güneşten sağlıklı bir şekilde faydalanabilmek için güneşte kalma süresi 10 dakikayla başlamalı, yavaş yavaş arttırılmalı ve mutlaka yüksek koruyuculuğu olan kremler kullanılmalıdır.  Kremler sadece güneş ışınlarının en dik geldiği 10.00 ile 16.00 saatleri arası deniz kenarında değil, açık havada geçirilen tüm zamanlarda sürülmelidir. Aynı zamanda güneşe çıkmadan önce mutlaka şapka kullanılmalı, güneş gözlüğü takılmalı ve güneşten korunacak şekilde giyinilmelidir" diye belirtiyor.

İlgili Başlıklar