20 Aralık 2020

Eski Reçeteler, Eşşiz Ürünler

Kökleri 1221 yılına dayanan Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella, İtalya’nın Floransa şehrinde kurulan,dünyanın en eski eczanelerinden birisi olarak biliniyor. Başlarda küçük revirler için ilaçlar, merhemler hazırlayan ve şifalı bitkiler yetiştiren firma, kazandığı ünle birlikte Toskana Grandükü’nden Yüksek Kraliyet Nişanı aldı. Artan taleple birlikte ise 1612 yılında eczane halka açıldı.

Santa Maria Novella’nın bilinen en eski kokusu, ilk kez alkol kullanarak tasarladıkları Acqua di S.M.Novella’dır. “Queen’s Water”, olarakta bilinen bu koku, 1533 yılında Medici Ailesi’ne mensup Caterina de’ Medici’nin özel isteği üzerine hazırlanmış, Caterina de’ Medici’nin Enrico di Valois (ll.Henry) ile evlenerek Fransa kraliçesi olması ve bu kokuyu yanında götürmesi ile bu ürün, kolonyadan ziyade parfüm olarak anılmaya başlanmıştı.

santa maria di novella 

Santa Maria Novella’nın gül suyu çalışmaları ise 1381 yılına dayanırken, bu ve daha nice ürün skalası, kendilerine ait tarihi geçmişleri ile, ilk günkü formüllerine sağdık kalınarak, inovatif ve modern teknolojiye sahip üretim üssü ile Floransa’da üretilmekte. Kurulduğundan bu yana, ara vermeden üretimine devam eden Santa Maria Novella, Leonardo da Vinci’nin botanik araştırmalarını yaptığı ve teçhizat tasarladığı bir geçmişe sahip ve halen dünyada eşi benzeri olmayan tarihi malzemelere de ev sahipliği yapmakta.

santa maria di novella

Eşsiz formüller ile tasarlanan kozmetik ürün seçenekleri, el, yüz, ağız, saç ve vücut bakım ürünlerinin yanı sıra, ambient ürünlerine kadar birçok alternatif sunuyor. Ambient ürünlerinden biri olan Pot Pourri ise atölyelerde üç asrı aşkın bir süredir halen üretilmeye devam ediyor. Ürünlerin temeli bitkilere ve doğal yağlara dayanırken, hiçbiri hayvanlar üzerinde denenmiyor.Oldukça geniş bir koku seçkisine ev sahipliği yapan konsepti ile, birçok kokunun devamı niteliğinde, sabun, banyo köpüğü ve kremleri de bulmak mümkün.

santa maria di novella

santa maria di novella

 

 

 

 

İlgili Başlıklar