LIVING
LIVING

17 Ağustos 2021

A Vitamini Deposu 5 Bitkisel Besin

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

a vitamini deposu besinler

Atelıer Doré / Trunk Arşivi

Güçlü bir bağışıklık sistemi için beslenme düzenini çeşitlendirmek önemli. Görme fonksiyonu, cilt onarımı ve hastalıkları, kemik ve diş yapılarının oluşumunda büyük katkı sunan A vitamini, sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen, vücudumuzun yağ dokusunda depolanan A vitaminini, et, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalarla ya da beta-karoten olarak da bildiğimiz bitkisel ürünler aracılığıyla iki farklı şekilde alabiliyoruz.

A vitamini bakımından zengin bitkisel besinlere sofranızda daha fazla yer açmak için birkaç önerimiz var.

Havuç

Havuçların göz sağlığımız için bu denli faydalı olmasının temel nedeni, beta-karoten ile dolu olmaları. A vitamini, gözlerdeki hücreleri desteklemenin yanı sıra göz sağlığıyla ilgili sorunların azalmasına da yardımcı oluyor. Bu yönüyle zengin havuçları ister salatalarda isterseniz pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Garnitürlere kattığı lezzeti de unutmamak lazım.

Tatlı patates

C vitamini ve A vitamini açısından zengin olan tatlı patatesi farklı tariflerle sofralarınıza dahil edebilirsiniz. Garnitür, sağlıklı bir fırın atıştırmalığı ya da haşlayarak tüketebilirsiniz. Lif açısından da zengin olduğunu hatırlatalım.

Kavun

Yaz aylarının sevilen lezzetlerinden kavun da A vitamini yüksek besinlerin başında geliyor. Beta karoten deposu olan meyve, aynı zamanda sodyum, potasyum, magnezyum, demir bakımından da bir hayli zengin.

 ıspanak

Getty Images

Ispanak

Omletler, çorbalar, salatalar ve smoothiler… Hepsi ıspanak sayesinde hem daha lezzetli hem de daha besleyici hale gelebilir. Yeşil yapraklı tüm sebzeler gibi aynı zamanda sıkı bir C vitamini deposu olan ıspanak, sağlıklı pek çok lezzetle birlikte değerlendirelebilir.

Karalahana

Bir başka lezzetli, A vitamini bakımından zengin yeşil sebze daha: karalahana. Aynı zamanda C vitamini, kalsiyum, K vitamini ve iyi bir demir, B6 vitamini ve magnezyum kaynağı olan karalahanayı tüketmek için çok fazla nedenimiz var.

 

ETİKETLER: FAYDALI VİTAMİNLER