30 Ekim 2021

Yuzu Meyvesinin Öne Çıkan 5 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-10/27/gettyimages-142093398.jpg

Fotoğraf: Getty Images

Söz konusu sağlık olduğunda, Asya toprakları fazlasıyla formül, reçete ve bitki sunuyor bizlere. Çin ve Tibet’in bazı bölgelerinde yetişen yuzu meyvesi de bu kültürde kendine yer bulmayı başarıyor. Japonya ve Kore’de de yetiştirilmeye başlayan yuzu, portakal, greyfurt ve limonla birlikte turunçgiller ailesinin bir üyesi. Ayrıca belirgin ekşi bir tada ve güçlü bir kokuya sahip. Doğu Asya mutfağında sıklıkla suyu, kabuğu ve tohumlarından yararlanılıyor. Sirkelerden çeşni ve soslara, farklı tariflere hizmet eden yuzu meyvesinin yağı ise kozmetik, parfüm ve aromaterapide yaygın olarak kullanılıyor. Görüntüsü mandalinaya benzeyen meyvenin genel özellikleri bu şekilde. O zaman sıra faydalarında…

Sağlıklı bir cildin formülü

Son zamanlarda aydınlık bir cilt için C vitamini içeren yepyeni ürünler karşımıza çıkıyor. Yuzu meyvesi de içerdiği yüksek C vitamini oranıyla öne çıkıyor. Bu sayede cildi sağlıklı ve parlak yapan kolajen üretiminde de önemli bir rol oynamaya yardımcı oluyor. Ayrıca aknelerin iyileşmesine de katkı sağlıyor.

Bağışıklık artırıcı

C vitamini içeriği elbette burada da devreye giriyor. Ayrıca antioksidanlar bakımından da zengin olan yuzu, bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Tabii bununla birlikte bağırsaklardaki iyi bakterileri iyileştirmek için probiyotiği yüksek gıdalar tüketmek de önemli.

Kokusunun enerji veren etkisi

Narenciye kokuları genel olarak odaklanmayı artırıyor, enerjiyi yükseltiyor ve zihinsel yorgunlukla mücadele ediyor. Yuzu meyvesi de aynı şekilde diğer turunçgiller gibi bu etkileri bünyesinde barındırıyor.

Kuvvetli zihin

Beta-amiloid adı verilen proteinler, alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozukluklara yol açabiliyor. Yuzu meyvesi ise bu proteinlerle savaşmaya ve serbest radikallerin beyne zarar vermesini önlemeye yardımcı oluyor.

Kan pıhtılaşmasını engelleyebiliyor

Bazı kişilerde kan akışını engelleyebilecek, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek zararlı kan pıhtıları oluşma riski mevcut. Araştırmalar ise yuzu meyvesinin kan pıhtılarının oluşumunu önleyebileceğini ve kan inceltici ilaçlara benzer bir görev görebileceğini ortaya koyuyor.

ETİKETLER: YUZU MEYVESİ , WELLNESS , SAĞLIKLI BESLENME