26 Ağustos 2021

Yaban Mersininin Öne Çıkan 6 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-08/25/margaret-jaszowska-qyuft35t_aw-unsplash.jpg

@unsplash

Her renkten sebze ve meyveyi beslenme rutininin bir parçası haline getirmek, sağlıklı olmak adına son derece önemli. Ancak içlerinden bazıları, sahip olduğu faydalarla diğerlerinin arasından sıyrılıp “süper gıda” kategorisine girmeyi başarıyor; tıpkı yaban mersini gibi.

Özellikle kahvaltı için hazırlanan granola ya da smoothie’lerin mükemmel bir eşlikçisi olan bu meyve, en başta düşük kalorili olmasıyla sıkça tercih ediliyor. Gün içerisinde de sağlıklı bir atıştırmalık görevi görürken, yapılan pek çok çalışma yaban mersininin cilt sağlığından kuvvetli hafızaya kadar farklı faydalarının olduğunu ortaya koyuyor. Eğer başka ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek isterseniz, işte yaban mersininin öne çıkan 8 faydası;

Antioksidan zengini

Diğer meyve ve sebzelere kıyasla yaban mersini, vücudu serbest radikallerden koruyan antioksidanlar açısından çok daha zengin.

Sağlıklı kemikler

Yaban mersini demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitaminlerini içeriyor. Bunların her biri ise kemik yapısının ve gücünün oluşturulmasına, aynı zamanda korunmasına katkı sağlıyor.

Kalp dostu

King's College'da yapılan bir araştırma, yaban mersini tüketmenin kalp sağlığı ve kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki etkisini incelerken, bir ay sonucunda kan pıhtılaşması ve damar sağlığı üzerinde olumlu gelişmeler gözlenmiş.

Yüksek kolesterole karşı etkili

Yaban mersini, arterleri tıkayabilen kötü kolesterol formu olan LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye de yardımcı oluyor. Zira LDL seviyelerini düşürebilen bir bileşik olan fitosteroller içeriyor.

Yaşlanma belirtilerine önlem

İçerdiği yüksek antioksidanlar burada da devreye giriyor. Yaş, güneşe maruz kalma, çevresel faktörler ve stres ile oluşan hücre hasarına karşı koruma sağlıyor.

Egzersiz sonrasında da devrede

Yapılan egzersiz sonrasında yaban mersini tüketmenin kas iyileşmesini hızlandırdığı ve ağrıları hafiflettiği biliniyor.

ETİKETLER: YABAN MERSİNİ , YABAN MERSİNİNİN FAYDALARI , WELLNESS , SAĞLIKLI BESLENME