11 Aralık 2021

Vegan Alternatif: Patates Sütü

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-12/09/gettyimages-1355500376-1.jpg

Fotoğraf: Getty Images

İnek sütüne karşı sürdürülebilir bir alternatif olarak zaman içinde pek çok seçenek karşımıza çıktı. İlk başta soyayla tanıştık, sonrasında ise onu takiben badem, Hindistan cevizi ve yulaf gibi versiyonlar geldi. Hatta bu yılın başlarına doğru antep fıstığının da bu listeye dahil edildiğini gördük. Bitkisel süt seçenekleri her geçen gün kendini güncellemeye devam ederken, işin içine laktoz intoleransı gibi sağlık durumları girdiğinde bazılarımız için gerçekten hayat kurtarıcı olmayı başarıyorlar.

Sırada daha ne olabilir ki? sorusu aklınıza gelebilir. Zira yapılabilecek her şey yapılmış gibi görünüyor, değil mi? Yine de araştırmaya, yeniliklerin peşinden koşmaya ve seçenekler sunmaya devam eden markalar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. İsveç menşeili Dug isimli markanın yeni buluşu ise patates sütü. Sunduğu formülün içerisinde D vitamini, B12 vitamini, folik asit, bezelye proteini ve omega-3 açısından zengin kolza yağı bulunuyor. Vücuda sağladığı yararların yanı sıra bir de işin sürdürülebilirlik kısmı var.

Laktoz ve glüten içermeyen vegan patates sütü, önemli ölçüde daha düşük karbon ayak izine sahip. Ayrıca markanın yaptığı açıklamaya göre arazi kullanımı açısından bakıldığında yulaf yetiştirmekten iki kat daha verimli ve diğer süt çeşitlerinden 56 kat daha az suyla üretilebiliyor. Her ne kadar şu an için Dug, patates sütü üretiminde tekel konumunda olsa da 2022’de çok daha fazla markanın ilgisinin çekileceği kesin.

ETİKETLER: PATATES SÜTÜ , BİTKİSEL SÜT , WELLNESS , SAĞLIKLI BESLENME , #VOGUEGOESGREEN