06 Haziran 2021

Toksik Arkadaşlık Nedir?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

arkadaşlık,vogue

Fotoğraf: Mario Testino, Vogue USA, 2009 Temmuz

Bazen çocukluktan bazen de hızlı bir enerji uyumuyla hayatımıza dahil olan pek çok arkadaşımız olmuştur. Hayatın ilerleyişiyle birlikte kimi kalır kimi gider ve bazıları ya dost olur ya ders. Arkadaşlarımızla aramızda kurulan kuvvetli bağlar zaman zaman ders kısmını gözden kaçırmamıza sebep olur ve bir şeylerin yanlış gittiğini hissetmemize rağmen ufak sinyalleri halının altına süpürmeyi tercih ederiz. Bu yanlış gitme durumu ise bazen sadece frekansların değişmesiyle bile yaşanabilir. Hiçbir sorun ya da tartışma yaşamamanıza rağmen eskisi kadar rahat anlaşamadığınızı ya da daha fazla olayı kendinize saklamaya başladığınızı fark edersiniz. Eğer böyle bir arkadaşlığınız varsa zamanla tamam veya devam evresinden geçerek bir sonuca ulaşırsınız.

Ancak dikkat etmeniz gereken ikinci yanlış grup ise hala bir şekilde devam ettirdiğiniz ve her seferinde sizi iyi hislerden uzak düşüren arkadaşlıklardır. Sizinle yarışan, sizin mutluluklarınızın karşı tarafın burukluğu olduğu, alay etmenin samimiyetle karıştırıldığı ve sizi yükseltmek yerine aşağı çeken tavırların bulunduğu arkadaşlıklardan bahsediyorum. Bu durum benim yazdığım kadar net ilerlemek yerine daha çok sızıntı şeklinde aktığı için ilk etapta çok fark edemeyebilirsiniz; ya da hepimizin yaptığı ortak hataya düşüp “konduramazsınız.”

arkadaşlık,vogue

Fotoğraf: Craig McDean

Arkadaşlıkları bitirmek en az romantik bir ilişkiyi noktalamak kadar zordur. Hatta eğer arkadaşlıklarınıza daha fazla önem veriyorsanız bu biraz daha yıpratıcı bile olabilir. Eğer zihninizdeki sinyalleri, yaşadığınız hisleri sürekli görmezden geliyorsanız toksik bir bağ kurmuş olabilirsiniz. Her buluşmanızın ya da her telefon konuşmanızın sonunda ruhunuz ve bedeniniz ağırlaşıyorsa ya da karşı tarafın söylediği kelimeler iğnenin ucu misali kalbinize batıyorsa artık bir adım geri çekilip olanı analiz etmenizin vakti gelmiştir.

Arkadaşlar daha önce de dediğim gibi bizi yükseltir, ilham verir, yeri geldiğinde omuz, yeri geldiğinde sizi kendinizden bile koruyan yoldaşlar olur. Hayat farklı deneyimler sunarak bizi kimi zaman iyi kimi zaman da kötü olarak değerlendirdiğimiz dönemlerden geçiriyor ve bu dönemlerde eğer kızgınlığın ya da kalp kırıklığının ağır bastığı bir arkadaşlık yaşıyorsanız sürecin etkisi çok daha farklı oluyor.

Biraz bencillik her zaman iyidir ve toksik olanın yerini boşalttığınız zaman çok daha değerli arkadaşlıkları hayatınıza davet edebilirsiniz. Mesafeden, yanlış gideni fark etmekten ve bitirmekten korkmayın. Zamanımızın ne kadar değerli olduğunun bir kez daha altının çizildiği bu süreçte inanın kendi yarattığınız sınavlara ihtiyacınız yok. İyi hissetmeyi ön plana alın ve sizi besleyen, parlatan, sizi bir rakip gibi görmeyen arkadaşlıkları hayatınızda tutmaya özen gösterin.

 

ETİKETLER: ARKADAŞLIK , WELLNESS , TOKSİK ARKADAŞLIK