15 Ağustos 2021

Ses Banyosuyla Çakralar Nasıl Temizlenir?

YAZI: LİSA STARDUST

DERLEYEN: DENİZ MİRAY PETRİNİ

çakra,ses banyosu,wellness

Fotoğraf: Oliver Hadlee Pearch / © ARTPARTNER

Pandemi döneminde pek çok insan gibi ben de alternatif şifa yöntemlerini daha çok incelemeye başladım ve sonuç olarak ses banyolarının aralarında en etkilisi olduğunu gördüm.

Sesler çok uzun zamandır fiziksel, duygusal ve mental sıkıntıların azaltılmasıyla ilişkilendiriliyor. Avustralyalı yerliler 40 bin yıldan fazla bir süredir, sesleri iyileştirme metodu olarak kullanırken eski Yunan ve Mısırlılar da hastalıkla mücadelede seslerin gücüne sıklıkla başvuruyordu.

Günümüzde de sesleri aynı şekilde bir şifa aracı olarak kullanıyoruz. Bu “om” sesiyle biten bir yoga seansı veya çanlar, ses çanakları, ziller, gonglar, şarkılar yardımıyla güçlenen bir ses banyosu olabilir.

Ses Banyosu Nasıl Yapılır?

Ses banyosunun temel amacı çakralar olarak da bilinen enerji merkezlerindeki tıkanıkları açmaktır. Vücudumuzda 7 ana çakra bulunur. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak en üst seviyede olabilmeniz için bu çakraların dengede olması gerekir. Eğer denge bozulmuşsa veya bir koordinasyon bozukluğu varsa çakralarınızın bulunduğu yere bağlı olarak fiziksel veya mental sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ses banyosunda, katılımcılar Savasana pozisyonunda uzanırlar. Uygulama herkesin odaklanması sağlamak amacıyla kısa bir meditasyonla başlar. Sonrasında, enstrümanlar belirli frekanslarla çalınarak çakrayı uyandırır ve yeniden dengelenme sağlar. Bu yayılan titreşimler de fiziksel, duygusal ve mental enerjilerin değişmesine yardımcı olur.

Hangi çakranızın tıkandığını bulmanın en iyi yolu test etmektir. Aşağıda, yedi çakra için hangi ses banyosunu uygulamanız gerektiği ile ilgili bir rehber bulunuyor. En hassas hissettiğiniz çakra, üzerinde en çok çalışmanız gereken bölgeyi gösterecektir.

Kök Çakra

Kök çakra kuyruk sokumumuzun hemen altında bulunur ve adıyla bağlantılı olarak köklendiğimiz yerdir. Eğer dengenizi bozulmuş veya kendinizi benliğinizden uzaklaşmış hissediyorsanız bu çakranız üzerine yoğunlaşmanız gerekiyor. Gonglar kök çakra çalışmalarınız için ideal enstrümanlardır.

Sakral Çakra

Sakral çakra göbek deliğinin 7 cm altında bulunur ve vücudun “hayati gücü” olarak bilinir. Yaratıcılığımızla, üreme sistemimizle ve tutkularımızla bağlantılı olan sakral çakranın üzerinde çalışmak için ses çanaklarını kullanabilirsiniz.

Solar Plexus Çakra

Solar Plexus çakrası göbek deliğinin üstünde yer alır ve bize hayatımızı yönetme gücünü verir. Davul sesleri özellikle bu alanda çalışmak için kullanılır.

Kalp Çakra

Kalp çakra kalbe yakın bir noktada genellikle de göğsün merkezinde yer alır. Bu çakra hem duygularımızla hem de başkalarıyla iletişimimizle bağlantılıdır. Rüzgar çanları kalp çakramız için en iyi araçlardır.

Boğaz Çakrası

Boğaz çakrası boynumuzun alt kısmında bulunur ve gerçekleri konuşabilme, duyma ve dinleme yetimize ilgilidir. Diyapozon (ses çatalı) boğaz çakrası üzerinde çalışmak için idealdir.

Üçüncü Göz Çakrası

Üçüncü göz çakrası iki kaşın ortasındaki bölgededir. Ruhani ve zihinsel enerjiyi sembolize eder. Bu çakra için en uygun ses aracı çanlardır.

Taç Çakra

Taç çakra başımızın en tepe noktasında bulunur ve üst benliğimizle bağlantılıdır. Bu çakrayı en iyi “om” sözcüğünü söyleyerek çalıştırabilirsiniz.

Ev Ortamında Ses Banyosu Nasıl Yapılır?

Eğer kalabalık gruplar halinde bu deneyimi yaşamak istemezseniz evinizde de benzer bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Yatağa uzanın veya postürünüzü battaniye yardımıyla destekleyerek rahat bir pozisyonda oturun.

Gözlerinizi kapatın.

Merkeze gelmeniz ve sakinleşmeniz için birkaç derin nefes alıp verin.

Seçtiğiniz enstrümanın sesinin yayılmasını ve odayı kaplamasını dinleyin. Seslerin vücudunuzu uyandırmasına ve çakralarınıza ulaşmasına izin verin.

Müzik yapmayı bitirdiğiniz an derin bir nefes alıp verin ve gözlerinizi yavaşça açın.

Aynı pozisyonda uzanmaya ya da oturmaya devam edin. Şifalı enerjilerin bedeninizi arındırmasına izin verin. Bu uygulamanın sonunda çok fazla enerji açığa çıktığı için biraz yorgun hissedebilirsiniz; bu son derece doğaldır.

Kendinizin farkında olun. Bedeninizin değiştiğini hissedin ve zihninizde yaşanan her ufak yeniliği not alın.

Yavaşça hareket etmeye başlayın ve ses banyosunun bilincinizde yaptığı değişiklikleri gözlemleyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER: SES BANYOSU , WELLNESS , ÇAKRA , SAĞLIK