13 Mart 2021

Ruhsal Terapi: Bahar Temizliği

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

Doğanın uyanışıyla birlikte hepimizin bildiği o bahar temizliği dönemine de girmiş bulunuyoruz. Peki, sadece yaşam alanımızı değil ruhumuzu da hafifleten bir rituel olarak sayabileceğimiz bahar temizliğinde neler yapabiliriz?ogue
Fotoğraf: Norman Jean Roy, Vogue USA, 2007 Aralık

Aslında hijyen kelimesiyle uzun zamandır hiç bu kadar içli dışlı olmamıştık. Ancak bahar temizliğinin her zaman ruhu dinlendiren ve iyi hissettiren ayrı bir yeri vardır. Doğanın uyanışı, güneşle buluşmalarımızın sıklaşması, kapattığımız pencere ve balkonların açılmaya başlaması derken baharın o pozitif enerjisini de yavaş yavaş hissetmeye başlarız. Yenilenmenin, yeniden uyanışın da sembolü olan bu mevsim içinde barındırdığı değişim gücüyle birlikte bizi de hareketlendirmeye başlar. Sanki çok uzun süredir atmadığımız ağır örtüleri kaldırmış gibi hissederiz ve hayata karşı daha toleranslı bir pencereden bakmaya başlarız.

Temizliğin de kendimizi iyi hissetme konusunda önemli bir etkisi olduğunu unutmamak gerekir. Temiz çarşaflar, evin içine yayılan mis gibi kokular ve arınmış bir yaşam alanı yaratmak hepimize çok iyi gelir. Elbette günün temposundan ya da yaşadığımız süreçle birlikte gelen ruhsal değişimlerden dolayı uzun süre bu rutini koruyamıyoruz ama bu hiç önemli değil hatta başka bir açıdan bakacak olursak arada dağılmak iyidir. Bu hem bir rahatlık verir hem de toparlanmanın ve yeniden düzene oturmanın verdiği güzel hissi daha çok yükseltir.

Peki zamanı geldiğine göre bahar temizliğinde neler yapabiliriz?

 

Önden kısa bir planlama yapın

Bahar temizliğine başlamadan önce bunu bir zorunluluk değil de bir keyif aktivitesi olarak görmeye çalışın ve hiç acele etmeyin. Kendinize zihinsel bir harita çıkartın nereden başlamak istediğinizi, eksik malzemeleriniz olup olmadığına bir bakın. Bu sayede en azından programlı hareket ettiğiniz için sonrasında evin belirli bir alanına daha çok vakit ayırmanız gerektiği sürpriziyle karşılaşıp sıkışmazsınız.

Müzik açın

Müzik zaten tek başına bile ruhumuza iyi gelebiliyorken temizlikle yakaladığı harika bir uyumu da var. En sevdiğiniz hareketli çalma listenizi tam da bu zaman için kullanabilirsiniz. Kişisel bir tavsiye olarak da 90’lar Türkçe Pop listesine mutlaka bir şans verin.

Fazlalıklardan kurtulun

Biliyorum bazı zamanlar eşyaları atmak hiç kolay olmuyor. Ama bu konuya biraz daha spirituel bir açıdan yaklaşırsak eğer hayatınızda yeniliklere yer açmak istiyorsanız önce yaşam alanınızda da eskilerden kurtulup yeni oluşumlara yer açmak son derece önemli. Açtığınız her boş alan yeniliklerin gelmesi için de bir davetiye niteliği taşır. Ayrıca bunu yaparken bazı eşyaların gerçekten size nasıl hissettirdiğine de bakın ve hem evinizde hem de ruhunuzda size ağırlık yapan, iyi hissettirmeyen ne kadar fazlalık varsa onları bırakmaya çalışın. Bir başka alternatif olarak artık giymediğiniz ya da kullanmadığınız eşyaları başka insanları mutlu etmek, onlara yardımcı olmak için kullanabilir ve bağışlayarak karşılıklı bir mutluluk paylaşımı yapabilirsiniz.

Yer değiştirin

Eğer hep aynı düzende oturmaktan sıkıldıysanız, bahar temizliğini bir fırsat bilip eşyalarınızın yerlerini de değiştirebilir ve farklı bir yenilik hissi yakalayabilirsiniz. Bu konuda dilerseniz feng shui’den de yardım alabilir ve evinizin enerji alanlarını öğrenerek daha farklı bir dekorasyon rotası oluşturabilirsiniz. Bu değişiklik evinizin enerjisini de tazeleyecektir.

Adaçayı yakın

Adaçayı çok uzun yıllardır bir temizlik ve arınma aracı olarak kullanılan en değerli bitkilerden biri. Yoğun bir dumanı olduğu için ufak bir tutam yakmanız ve evinize şifa getirmesi niyetiyle kısa bir tur atmanız yeterli olacaktır. Ek bir bilgi olarak tarçının bolluk ve bereket getiren enerjisinden de faydalanabilir ve bolluk alanı olarak bilinen mutfağınızda tarçın çubuğu yakabilirsiniz.

Ufak bir yenilik ekleyin

Baharın gelişinin yeni fırsatları, yeniden doğuşu sembolize ettiğini söylemiştik. Bu yüzden yaptığınız bahar temizliğinin ardından evinize ufakta olsa bir obje alın. Bu bir mum, bir bitki ya da istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Sadece yeni olması ve size iyi hissettirmesi önemli.

ETİKETLER: BAHAR MEVSİMİ , TEMİZLİK , WELLNESS