29 Aralık 2020

Röportaj: Kendi Gerçeğinizle Bağ Kurma Sanatı

RÖPORTAJ: ESRA BEBEK

cihangir yoga chris chavez

Yogayı kendi gerçeğinizle bağ kurma sanatı olarak tanımlayan dünyaca ünlü yoga eğitmeni Chris Chavez ile yoga ve geleceği hakkında ilham veren bir röportaja hazır mısınız? 

Yaşamı ve yogayı ayrılmaz bir yolculuk olarak tanımlayacak olursak, bize biraz senin yolundan bahsedebilir misin? Yogayla ne zaman tanıştın, yolunuz nasıl kesişti?

İlk olarak yoga yapmaya Dublin’de başladığımı söyleyebilirim, İrlanda’ya profesyonel bir müzisyen olarak gitmiştim.

Bir müzisyen olarak dünyayı dolaşırken, yoga benim için sürekli değişen yaşamda bir nevi dayanak haline gelmişti.  Los Angeles’a yerleştiğimde, ilgilenen herkese evimin salonunda yoga öğretmeye başlamıştım bile. Böyle bir düzende geçen birkaç yılın sonunda; bu alanda daha çok yetkinlik geliştirmek istediğimi fark ederek yoga uzmanlık eğitimi almaya başladım ve işte bu noktadan sonra önümde bir sürü farklı olasılık beliriverdi.  
Birkaç yıl boyunca evden uzakta; tonlarca yoga dersi ve uzmanlık programı vererek; seyahat ederken içimdeki yoga sevgisini, her gittiğim ülkede yeni kişilerle de paylaşabildiğim ücretsiz eğitimler, atölye çalışmaları vermeye başladım. İşte tam da bu noktada iş patladı diyebiliriz!

6 yıl boyunca hiç durmadan seyahat ettim ve birçok farklı ülkede eş zamanlı olarak yoga eğitmenliği programlarına ve atölye çalışmalarına liderlik ettim. İnanılmaz keyifli ve bir o kadar da yorucuydu diyebilirim.  

Sonunda; yerleşik olmak, bulunduğum yerde köklenerek; kendi yoga stüdyomu ve topluluğumu oluşturmak istedim diyebilirim. İşte bu zamanda, hali hazırda eğitimler vererek ve atölye çalışmaları sunduğum Cihangir Yoga ile ortaklığım başladı.

Evet belki kulağa biraz klişe gelebilir ama bizler senin için yoganın ne demek olduğunu merak ediyoruz. Tam da Chris Chavez deyimiyle mat üzerinde ve matın dışında yoga senin için ne ifade ediyor?

Yoga benim için matın üzerinde de matın dışında da kesinlikle aynı şeyi ifade ediyor; ruhum ve ışığımla bağlantı kurduğum şey aslında!

Öğretirken fark ettiğim şeylerden biri, kendimin derinlikleriyle bağlantı kurabildiğim ve bunu paylaşabildiğim. Bir diğer deyişle; eğitimlerde söylediğim sözler, tam olarak kalbimle, ışığımla bağlantıda kalabilmem için kendi duymam gerekenler aslında. 
Matın dışında da özgün kalmaya önem veren biri olduğumu söylemeliyim. Daima en iyi ben olabilmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çabalarım. Bu kesinlikle mükemmel olmak anlamına gelmiyor. Tam olarak; ilham veren ve ilhamla beslenen bir hayat yaşamak için; hatalarımdan öğrenmem, kendime ve başkalarına şefkat gösterebilmem demek.

Biraz da yoganın fiziksel boyutuna değinelim. Bize son zamanlarda sosyal medyayı sallayan ters duruşlardan ve senin ters duruş aşkından bahseder misin?

(Gülüyor...) Harika bir soru!
Aslında bu benim için; iyi olduğun şeyi sevmem ve üzerinde çalışmam gerekeni kendimden uzaklaştırmam gibi bir şey.
Her zaman ters duruşlarda dengemi bulmada iyiydim, ama esneklik gerektiren diğer kısımlarda hiçbir zaman müthiş olduğumu söyleyemem.

Aslına bakacak olursak; ben ters duruşları ve özellikle el duruşunu pratiğimin ve öğretimin yakıtı gibi görüyorum. Ters durmak; tam da küçük bir çocuğun enerjisine geçmek gibi hissettiriyor ve oldukça eğleceli. Ters duruşlara adım attıktan sonra hayatı değişen öyle çok insan gördüm ki…

Özetleyecek olursak; her şeyi baş aşağı çevirmek yaşamda bakış açımızı değiştirmek anlamına geliyor ve bu da bize sahip olduğumuzdan habersiz olduğumuz bir gücü hatırlatıyor diyebilirim. Deneyin!

cihangir yoga chris chavez 

Senin de bildiğin gibi, dünya oldukça büyük bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu süreçle birlikle yoganın nereye doğru evrileceğini düşünüyorsun?  Türkiye’de ve dünyada yoga sever kitlenin alışkanlıklarında neler değişeceğini öngörüyorsun? 

Aslına bakarsanız şu çok ilginç, insanlar psikolojik olarak ıstırap çektikleri bir dönemdeyken, daha fazla yogaya, bağ kurmaya ihtiyaç hissediyorlar. Diğer taraftan dünyada birçok yoga stüdyosu kapılarını kapatacak noktaya geldi. Birçoğu ise stüdyolarını online dersler için dönüştürmeye uğraşıyor. 

Cihangir Yoga tarafında ise; bu zorlayıcı dönemden geçerken, birbirine inanılmaz destekçi bir topluluğun bir parçası olarak kendimizi oldukça şanslı hissediyoruz

Bildiğiniz gibi insanların endişe, stres ve izolasyon kaynaklı sorunlarla başa çıkmaya çalışırken yoga pratiğine ihtiyaç duyduğu bu dönemde oldukça iyi işleyen bir CY canlı yayın platformunu hayata geçirdik.

Yetenekli eğitmenlerimiz; Caddebostan stüdyodan ve evlerden canlı yayın ile bağlantı kurarak haftada 57 ders sunmaya devam ediyorlar. Üstelik bu dersler her seviyeden yoga severlerin deneyimine açık, yeni başlayanlar dahil! 

Derslerimize katılmak isteyen Vogue Türkiye okurları ise; VOGUEYOGA kodu ile 15 Ocak 2021 sonuna kadar Cihangir Yoga internet sitesi üzerinden bir deneme dersimize katılarak bu ayrıcalığı ev konforunda deneyimleyebilirler.   

Biraz da bize yoga pozları (asanalar) ve yaydıkları frekanslardan bahseder misin?  

Öncelikle şunu söyleyebilirim, her poz bedende farklı bir etki yaratır. Bazı pozlar enerjinizi yükseltirken, diğer pozlar sizi sakinleştirerek köklenmenizi sağlar. Yoga pozlarını ilaca benzetiyorum, iyi dengelenmiş bir ders sonrası; bedeniniz o pratikten ihtiyacı olanları alacaktır.
Örneğin stresli bir günün ardından tüm ihtiyaç duyduğunuz ters duruşlar ve sıkı bir pratik iken; bazı günler bedeniniz sadece yavaşlamaya ve esneme pozlarına girmeyi ister. Pratik ettikçe zaman içinde bedenin, zihin ve kalbin ihtiyaçlarına yakınlaşacaksınız.

Seni en iyi anlatan sözlerden biri sanırım İngilizce “Living Your Truth” anlamına gelen "Gerçeğini Yaşamak" ifadesini biraz açar mısın? Bu senin yaşamında ne ifade ediyor? Ve okurlar için birkaç zihin açacak öneri hiç de fena olmaz…

Gerçeğini yaşamak, özde kendi kalbinin sesini dinlemek ve ruhunun yönünü takip etmek demek.

Bir çoğumuzun iç sesinin; endişe, kaygı ve güvensizlik etrafında döndüğü konusunda sanırım hemfikiriz.

Eğer bir gün kalbinizi takip etmeye karar verirseniz, evren buna olan bağlılık ve cesaretinizi test edecektir ki; gerçeğiniz olmayan kısımlarınızdan arının. İşte o andan sonra kendinizi apaçık bir şekilde görebilirsiniz, gördükleriniz ise gerçeğinizdir. Aslında her zaman orada var olan, belki de şimdiye kadar göremediğimiz ya da kabul edemediğimiz gerçeğimiz.

Biraz da Cihangir Yoga’dan bahsedelim istiyorum. Global pandemi süreci sonrası oldukça büyük değişiklikler yaptınız, uyum süreci nasıldı? Gelecek için neler öngörüyorsunuz?

Evet inanılmaz zamanlar oldu!

Cihangir Yoga ekibi bıkmadan yorulmadan sürecin başından beri tüm öğrencilerimiz ve eğitmenlerimizin desteklendiklerini hissetmeleri için çalıştı ve çalışmaya devam ediyor.

Stüdyomuzda, yasal gerekli düzenlemelerin de oldukça üzerinde hijyen ve güvenlik standartları geliştirerek uygulamaya koyduk. Tüm ekibin ve öğrencilerimizin stüdyoda güvende olduklarını hissetmeleri bizim için çok önemli.

Stüdyoya gelemeyen öğrencilerimiz için ise; gerek CY canlı yayın platformu aracılığı ile sunulan derslerle gerek ücretsiz YouTube kanalımız üzerinden ücretsiz sunduğumuz videolar aracılığı ile Cihangir Yoga deneyimini evlerinde yaşamaları için elimizden gelenin en iyisini yaptık.  

Alçak gönüllülüğü öğreten bu süreçte, sabrımız ve inancımızın her seviyede test edildiğini düşünüyorum. 
Her sabah uyandığımda, yaptığımız işi en harika şekilde yapabiliyor olduğumuz için şükür doluyum. Bu da işini gerçek anlamda severek yapan müthiş insanlarla çalışıyor olmamızın bir sonucu. Çünkü Gerçeğimizi Yaşıyoruz!
Eğer sadece şu an gelecek için bir öngörüde bulunacak olsam!

Sanırım bir süre önce, her gün ama her gün yaşamda yeni bir zorlukla karşılaşacağımız sonucuna vardım. Tüm bu süreçte aklımı yitirmemek için, bu durumu sadece bir gün gibi yaşamayı ve o gün elimden gelenin en iyisini yapmayı seçtim. Şimdiye kadar çalıştı, bakalım…

Son olarak yoga severlere tavsiye edeceğin senin de beğenerek takip ettiğin global platformları hangileri? 

Birçok arkadaşım Alo Moves üzerinden ders veriyor ve bazı arkadaşlarımda beğenerek pratiklere katılıyorlar. Onlar da harika eğitmenler…

Peki senin renkli kişiliğinin okurlara ilham vermesi için son birkaç soruyla bitirelim. Hazırsan başlıyoruz!

Yapmak mı? Olmak mı?

Zor soru (Gülüyor!) Yapmak benim doğam, olmak ise sanırım benim sınavım. 

Ateş gibi ol? Su gibi ol?

Kesinlikle ateş (benim doğam)

Baş duruşu mu? El duruşu mu?

El duruşu

Taco mu? Akşam üstü içkisi mi?

Bir başka zorlayıcı soru! Günün hangi saatinde olduğuna bağlı diyelim.

Tüm ihtiyacınız olan .........

Büyük harflerle DiNLENMEK! Evren bana bunu her gün öğretiyor!!! 

ETİKETLER: YOGA , CİHANGİR YOGA , CHRİS CHAVEZ